Vakıf yükseköğretim kurumlarında bilgi yönetimi ile karar verme arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between information management and decision-making in the foundation higher education
- Tez No: 495486
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAD DEMİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Teknoloji ve küreselleşme ile ortaya çıkan rekabet ortamı örgütlerin faaliyetlerini sürdürebilmeleri için doğru ve zamanında erişilen bilgi gereksinimini arttırmaktadır. Örgütler; stratejik planlama, bütçe veya fizibilite raporlarını hazırlarken örgüt bilgisi önemli bir değer oluşturmaktadır. Örgütlerde bilgi yönetimi alınacak karar veya yapılacak iş ve işlevlerde etkili bir rol alarak süreçlerin pozitif yönde ilerlemesini sağlayacaktır. Bu çalışmanın amacı; yükseköğretim kurumlarında bilgi yönetimi ve karar verme süreçlerini inceleyerek, karar vermede bilgi yönetiminin etkilerinin analiz edilmesidir. Bu amaçla; yükseköğretim kurumlarında bilgi yönetiminin karar verme üzerine etkisini değerlendirmek üzere Melbourne Karar Verme Ölçeği I-II ve Bilgi Yönetimi Ölçeği kullanılarak bir araştırma yürütülmüştür. Araştırma İstanbul ilinde yer alan 31 vakıf üniversitesinde uygulanmış, 275 geri dönüş elde etmiştir. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma tanımlayıcı istatistiksel yöntemleri kullanılmıştır. Ayrıca iki grup arasında niceliksel sürekli veri karşılaştırmasında t-testi, ikiden fazla bağımsız grup arasında tek yönlü Anova testi kullanılmış, Anova testi sonrası farklıları belirlemede ise tamamlayıcı post-hoc analizi olarak Scheffe testi kullanılmıştır. Sonuç olarak; bilgi yönetimi kapasitesinin İstanbul'da yer alan vakıf üniversiteleri yöneticilerinin karar vermede özsaygı ve dikkatli karar verme düzeylerinde etkili olduğu tespit edilmiştir. Yükseköğretim kurumu yöneticilerinin bilgi paylaşımı karar vermede özsaygı düzeyini artırmaktadır. Ayrıca bilgi toplama ve bilgi paylaşımının yöneticilerin dikkatli karar verme düzeyinde anlamlı bir etkisi olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The competitive environment created by technology and globalization has increased the need for accurate and timely access to information so that organizations can continue their operations. Organizational knowledge has an important value while organizations preparing strategic planning, budget or feasibility reports. In organizations, knowledge management will ensure that processes move forward in the positive direction by playing an effective role in the decisions or functions to be performed. The purpose of this study is to analyze the effects of information management in decision-making by investigating the information management and decision-making processes in higher education institutions. For this purpose; a study was conducted using the Melbourne Decision Making Scale I-II and the Knowledge Management Scale to assess the impact of knowledge management on decision-making in higher education institutions. The research was conducted at 31 foundation universities in Istanbul province and 275 feedbacks were obtained. Number, percentage, mean, standard deviation descriptive statistical methods were used in the analysis of data. In addition, t-test for quantitative continuous data comparison between two groups, unidirectional one-way Anova test between two independent groups were used, and Scheffe test for complementary post-hoc analysis in determining differences was used after Anova test. As a result; it has been determined that the knowledge management capacity of the foundation universities in Istanbul is influential in the level of self - esteem and careful decision - making by decision makers. Higher education institutions increase the level of self-esteem without deciding to share information. It is also understood that information gathering and information sharing have a significant effect on the level of careful decision-making by managers.