Öğretmenlerin mesleki gelişim uygulamaları açısından PISA'da başarılı bazı ülkeler ile Türkiye'nin karşılaştırılması
The comparison between some countries having the highest achievement in PISA and Turkey in terms of teacher professional practices
- Tez No: 495543
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKNUR MAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Eğitim, bireylerin günümüz dünyasına hazırlanmasında ve birçok beceriyi elde etmesinde vazgeçilmez bir unsur olarak yer almaktadır. Bu süreçte en önemli rol oynayan kişiler, öğretmenlerdir. Öğretmenlerin gelişimi, bireylere daha nitelikli eğitim hizmeti sunulmasını sağlamaktadır. Dolayısıyla öğretmenlerin mesleki gelişiminin, en iyi şekilde sağlanması gerekmektedir. Bu araştırmada, PISA (2015)'da başarılı olan bazı ülkeler (Singapur, Güney Kore, Finlandiya, Avustralya) ile Türkiye'nin öğretmenlerin mesleki gelişimi uygulamaları bakımından incelenerek, karşılaştırmalı olarak analiz edilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada, nitel araştırma yöntemlerinden doküman incelemesi tekniği kullanılmıştır. Araştırma evrenini, PISA (2015) sınavına katılan 35'i OECD üyesi olmak üzere 72 ülke oluşturmaktadır. Araştırmada örneklem olarak ise, PISA (2015)'da üç ders (okuma, fen bilimleri, matematik) açısından yüksek başarı gösteren ve yeterli verilere ulaşılabilen ülkeler olan Singapur, Güney Kore, Finlandiya, Avustralya seçilmiştir. Karşılaştırma için Türkiye araştırma örneklemine dahil edilmiştir. Araştırma verileri, resmi belgeler ile bilimsel kaynaklardan elde edilmiştir. Bunlara ek olarak, ülkelerin eğitim sistemleri ile ilgili bilgiler veren uluslararası örgütlerin internet sitelerinden de yararlanılmıştır. Araştırmada ilgili ülkeler ile ilgili elde edilen veriler,“hizmet öncesi mesleki gelişim uygulamaları”ve“hizmet içi mesleki gelişim uygulamaları”temaları kapsamında elde edilmiş ve karşılaştırmalar yapılarak yorumlanmıştır. Araştırmada incelenen ve PISA (2015)'da başarılı olan bazı ülkelerde (Singapur, Güney Kore, Finlandiya, Avustralya) hizmet öncesi/ hizmet içi mesleki gelişim uygulamalarında, öğretmenlerin daha çok deneyim kazandıkları, uygulamalar içerisinde rol aldıkları, mesleki gelişimlerinde söz sahibi oldukları görülmektedir. İlgili ülkelerde, sürekli gelişimin hedef alındığı ve uygulamaların da buna yönelik olduğu görülmektedir. Bu ülkelerdeki mesleki gelişim uygulamalarında, daha çok okula ve meslektaş öğrenmesine dayalı faaliyetler yer almaktadır. Bunun yanı sıra faaliyetlerin, çoğunlukla yerel düzeyde tasarlandığı ve yürütüldüğü görülmektedir. Dolayısıyla, faaliyetlerde çeşitlilik olduğu gözlemlenmektedir. Türkiye'de öğretmenler, çoğunlukla kurs ve seminer faaliyetlerine katılmaktadır. Mesleki gelişim uygulamalarında, öğretmenler genellikle pasif konumdadır. Faaliyetler, tüm öğretmenlerin katılmasına olanak sağlamamaktadır. Faaliyetler, çoğunlukla merkezi düzeyde yer almaktadır. Sürekli gelişimin hedeflendiği uygulamalar yer almamaktadır.
Özet (Çeviri)
Education is an indispensable element in preparing individuals for today's world and achieving many skills. The people who play the most important role in this process are the teachers. The development of teachers provides more qualified education services to individuals. In this research, it is aimed to analyze comparatively some countries (Singapore, South Korea, Finland, Australia), performing well in PISA 2015 (International Student Assessment Programme) with Turkey in terms of of professional development of teachers. Document analysis is applied in this research. Research universe includes 72 countries participating in PISA and 35 of which are member of OECD. As a research sample, Singapore, South Korea, Finland, Australia having high performance in PISA (2015) in terms of three subjects (reading, science, mathematics) and getting sufficient data were chosen. Turkey was involved in research sample for comparison. Research data were obtained from legal documents and scientific sources. In addition, websites of international organizations, providing information about countries' education systems, were applied. The data obtained about the related countries in the study were obtained within the framework of“pre-service professional development practices”and“in-service professional development practices”and interpreted by making comparisons. It is seen that the teachers have more experience, they are involved in the applications, and they have a say in their pre-service and in-service professional development in some countries (Singapore, South Korea, Finland, Australia), performing well in PISA (2015) and studied in the context of research. It is seen that continuous development is targeted and applications are planned according to this in the related countries. The professional development practices in these countries are mostly based on school and peer learning. Furhermore, the activities are mostly designed and carried out at the local level. Therefore, it is seen that there is diversity in activities. Teachers in Turkey, are mostly involved in activities including courses and seminars. Teachers are generally passive in their professional development practices. Activities don't provide opportunity for the participation of all teachers. The activities are mostly at the central level. There are no applications targeted for continuous development.