Ortaöğretim tarih öğretiminde öğretmenlerin karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri: Siirt örneği
The opinions of teachers on encountered problems of teaching of history and its solutions: An example of Siirt
- Tez No: 495568
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL ERSİN AVCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Bilimler ve Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Araştırmanın amacı tarih öğretmenlerinin tarih öğretiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin görüşlerini tespit etmektir. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Siirt il merkezi ve ilçelerdeki ortaöğretim okullarında 2016-2017 öğretim yılında görev yapan 73 tarih öğretmeni oluşturmuştur. Araştırma hem nitel hem nicel bir araştırma olup öğretmenlere beşli likert (1-5) tipinde bir anket uygulanmıştır. Anket, 16 sorun ve 16 çözüm önerisinden oluşturulmuştur. Anket sonucunda elde edilen veriler SPSS 20.0 programı ile analiz edilmiştir. Tarih öğretmenlerinin tarih öğretiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerileri cinsiyet, kıdem yılı, lise türü, mezun olunan bölüm ve öğrenim durumuna göre incelenmiştir. Araştırmada cinsiyet, mezun olunan bölüm ve öğrenim durumu değişkenine göre tarih öğretmenlerinin tarih öğretiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerinin analiz edilmesinde t-test, kıdem ve mezun olunan lise türü değişkenleri bakımından analizlerde ise ANOVA kullanılmıştır. Araştırmada, Siirt il merkez ve ilçelerinde tarih öğretmenlerinin tarih öğretiminde karşılaştıkları sorunlar ve çözüm önerilerine ilişkin olarak belirtilen sorun ve çözüm maddelerine katılımları oldukça yüksek düzeyde bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to detect the opinions of teachers on encountered problems of teaching of history and its solutions. Participants consisted of 73 history teacher in secondary educational institutions in the center of Siirt province and its districts during academic year of 2016-2017 in National Education Ministry of Turkey. The this research whose it has a characteristic both quality and quantity was used a Likert type attitude scale and questionnaires composed of sixteen problems and solution offers. Data obtained from questionnaire forms were analyzed in SPSS20.0 software. Views of teachers on problems of history teaching and solutions were evaluated based on gender, professional seniority, the type of secondary, department of graduated and the situation of education In the study, t-test was used to analyze for variables such as gender, department of graduated and the situation of education. In addition, to analyze the variables of professional seniority and the type of secondary ANOVA was used. In the current study for problems and solutions regarding with teaching of history, history teachers highly participated to items of problems and solutions mentioned.