Benlik saygısı, yalnızlık ve sosyal medya kullanımı arasındaki ilişki
The relations between self-esteem, loneliness and social media use
  1. Tez No: 495584
  2. Yazar: ÖZGECAN BÜYÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırmanın amacı, 20-40 yaş arası yetişkinlerde benlik saygısı, yalnızlık ve sosyal medya paylaşımlarının ilişkisini incelemektir. Bu çalışmaya, 2017 yılında İstanbul'da yaşayan 106 (57 kadın, 49 erkek) katılımcıyla yürütülmüştür. Araştırmanın verileri 'Kişisel Bilgi Formu', 'Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği' ve 'Ucla Yalnlızlık Ölçeği' ile toplanmıştır. Veri toplama araçlarına ek olarak katılımcıların Instagram fotoğrafları incelenmiş ve gruplandırılmıştır. Veriler SPSS programıyla çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine self-esteem, loneliness and social media sharing relations. 106 (57 female, 49 male) participants participated in the research. The Rosenberg Self-Esteem Scale and The Ucla Loneliness Scale were used as data collection tools. In addition to data collection tools, Instagram photographs of participants were examined and grouped. Data obtained have been analysed statistically by using SPSS Programme.