Uluslararası ticarette stratejik pazarlama
Strategic marketing in international trade
- Tez No: 495585
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. HALİL HALEFŞAN SÜMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmada FETAŞ A.Ş ile görüşülüp amaç; şirkette stratejik pazarlama temasının uygulanması ve algılanma düzeylerinin tespit edilmesinin anlaşılması üzerine, araştırma genel olgunluk modeli ile açıklanacak biçimde dizayn edilmiştir. Uluslararası pazarlama unsurlarına yer verilmiş olup geniş bir yelpazede bu unsurların açıklanmasına katkı sağlanmıştır. Örneklem olarak alınan şirketin, olgunluk seviyesi stratejik pazarlama öğelerinden olan, stratejik pazarlama planı, pazar bölümlenmesi, hedef kitle belirleme, konumlandırma, markalaşma, pazarlamanın 7P'si, müşteri deneyimi ve dağıtım kanalları gibi faktörler sekiz farklı boyutta tanımlanarak firmaya entegre edilmiştir. Böylece üzerinde araştırma yapılan firmanın stratejik pazarlama hususundaki olgunluk seviyesi meydana gelmiş ve firmanın gelişime açıklık getiren durumu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to meet with FETAS A.Ş. on the understanding of the application of the strategic marketing theme in the company and the detection of perceived levels, the research was designed to be explained by the general maturity model. International marketing elements have been included and contributed to the explanation of these elements in a wide range of countries. Factors such as strategic marketing plan, market segmentation, target segmentation, positioning, branding, marketing 7P, customer experience and distribution channels, which are the maturity level strategic marketing items, are defined in eight different dimensions and integrated into the company. Thus, the level of maturity of strategic marketing of the company that has been researched has come to the fore and the situation that clarifies the development of the company has emerged.