Global firmalarda satın alma süreçleri ve bu süreçlerde satın almacıların yaklaşımı
Purchasing process of global firms and approaches ofpurchasing agents to these processes
- Tez No: 495611
- Danışmanlar: PROF. DR. SAHURE GONCA TELLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma global firmaların satın alma süreçlerini ve satın alma süreçlerinde satın almacıların yaklaşımlarını tespit etmek amacıyla hazırlanmıştır.Bu çalışma ile global firmaların satın alma süreçleri,satın alma fonksiyonları,kriterleri,satın alma yönetimleri ve departman yapıları incelenmiş ve bu süreçlerde farklı firmalarda çalışan satın almacıların yerel ve global prosedürlere uygun olarak çalışmaları ve yaklaşımları irdelenmiştir.Çalışma 81 kişi üzerinde derecendirmeli anket yöntemi ve mülakat yapılarak hazırlanmış ve global firmalarda çalışan satın alma personelinin yaş, cinsiyet ve medeni durumları gibi kriterleri ve üst düzey satın almacıların görüşleri ile de detaylandırılmıştır. Global firmalarda çalışan üst düzey satın almacılar, global ölçekli firmaların yerelleşme süreçleri, yerli ve yabancı kültürlerden nasıl etkilendikleri ve süreçlerini bu doğrultuda nasıl revize ettikleri gibi konular çalışma kapsamına alınmıştır. Teknoloji, internet ve değişen dünya ve piyasa koşullarının satın alma sürecini nasıl etkilediği ve yapıların nasıl değiştirildiği çeşitli firmalarda çalışan satın almacı gözüyle ele alınmıştır. Bu çalışma ile global firmalardaki satın alma süreçlerinin ve bu süreçlerde satın almacıların yaklaşımlarının incelenmesi, bu tür firmalarda bu süreçlerin anlaşılması ve değerlendirilmesi açısından önem arz etmektedir. Türkiye'de satınalmacı tarafında bu tarz bir çalışmanın daha önce yapılmamış olması, bu tezi global firmaların satın alma yapılarını ve süreçlerini anlama konusunda da önemli bir kaynak haline getirmektedir. Tezde derecelendirmeli anket ve mülakat yöntemleri ile elde edilen veriler SPSS programında analiz edilerek sonuçlar ve bulgular ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is designed to identify the purchasing processes of global firms and the approaches of buyers in the purchasing process. In addition to this, study explains the process of purschasing, it's functions, criteria, purchasing methods, different purchasing methods.A survey about this subject was conducted and 4 interviewer attended to this survey and it was detailed with their age, gender, martial status.This study also indicates emplooyes ideas who works at purchasing department at global firms,the process of global firm localization, how they are affected from cultural changes and how they revise their processes considering these cultural affects.Except those it indicates technology and inthernet affects on these processes and how these affect cause changes about approaches. Also the study identifies how the processes going on global firms which is so valuable to be able to understand the process, purchase criterias and approaches of global firms. A survey was conducted to reveal procurement processes in global firms and buyers' approach in these processes. The obtained data were analysed in the SPSS program and the results and findings were presented.