Zeki Demirkubuz filmlerine Lacan'cı bir yaklaşım
An approach to the films of Zeki Demirkubuz through Lacan
- Tez No: 495631
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLÇİN ÇAKICI ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Psikiyatri ve sinema, psikanalitik sinema kuramının bakış açısı ile incelendiğinde, sinemanın varlığının vazgeçilmez unsurlarından olan karakterlerin ön plana alınmasını gerekli kılar. Bu durum göz önünde bulundurulduğunda karakter yaratmadaki başarısıyla ön plana çıkan yönetmen Zeki Demirkubuz'un karakterlerini Lacancı psikanaliz unsurları ekseninde değerlendirmek bu çalışmanın temel sorunsalıdır. Lacancı psikanaliz unsurları ile ilgili okumalar, araştırmalar yapıldığında, psikanalitik unsurlar göz önüne alındığında, karakterlerin davranışları sebep – sonuç ilişkisiyle incelendiğinde Zeki Demirkubuz'un sinemasında yarattığı karakterlerin zaman, mekân, görüntü ve ses unsurları ile bütünlüklü bir biçimde Lacancı psikanaliz unsurlarını ete kemiğe büründürdüğü varsayımını haklı bir boyuta taşımaktadır. Bu çalışmada Zeki Demirkubuz sineması evreni Kor(2016) filmi örneklemi ile sınırlandırılmış olup, filmdeki karakterler Jaques Lacan'ın psikanalizme ilişkin görüşleri üzerinden analiz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
When psychiatry and cinema are analyzed as psycoanalytic cinema theory, it is needed to take the characters which are the indispensable elements of cinema's existence to the forefront. To evaluate“the characters of auteur director Zeki Demirkubuz who is the prominent with the success of creating character were affected from psychoanalytic view”is the basic problematic of this study. When reading and searches related with the elements of Lacanist psychoanalysis are done, psychoanalytic elements are taken into account, the characters' behaviours are searched with cause and effect relation; with character traits carry the Lacanist psychoanalysis elements to a right extend ; time, space, view and voice harmony at the cinema of Zeki Demirkubuz. In this study, the cinema universe of Zeki Demirkubuz was limited with the sumpling of the film named“Kor”(2016) ; the characters of film are analyzed by psychoanalytic opinions of Jacques Lacan.