Çocukluk çağı travmaları ve psikopatolojik belirtilerin ortoreksiya nervoza üzerindeki rolü
The role of childhood trauma and psychopathological symptoms on orthorexia nervosa
- Tez No: 495636
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İPEK GÜZİDE PUR KARABULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada temel olarak bireylerin, çocukluk çağı ruhsal travma düzeyleri ile psikopatolojik belirtilerin ortoreksiya nervoza (ON) üzerindeki rolünün incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç doğrultusunda 20 yaş ve üstü 494 birey araştırmaya katılmıştır. Çalışmada veri toplama aracı olarak Demografik Bilgi Formu, Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği (ÇRTÖ), Kısa Semptom Envanteri (KSE) ve ORTO-11 kullanılmıştır. Araştırma kapsamında elde edilen veriler SPSS 20.0 paket programı ile çözümlenmiş; analizlerde bağımsız gruplar için t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson Korelasyon Analizi ve hiyerarşik regresyon analizi kullanılmıştır. Yapılan hiyerarşik regresyon analizi sonucunda incelenen üç farklı grup değişkenin (diyet uygulama, ÇRTÖ puanı, KSE puanı) ON'yi tahmin etmekte açıklayıcı gücü olduğu ve üç grup değişkenin bulunduğu modelin diğer modellere oranla en yüksek açıklayıcı güce sahip olduğu gösterilmiştir. Pearson Korelasyon Analizi sonuçlarına göre çocukluk çağı travma yaşantıları ile psikopatolojik belirtiler arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur, ortorektik belirtilerle ise ilişkili bulunamamıştır. Psikopatolojik belirtiler ise ortorektik belirtiler ile negatif yönde ilişkili bulunmuştur, düşük puanlar ON eğilimini gösterdiğinden aralarında doğru orantı vardır. Ek olarak, beslenmede özel bir diyet uygulama durumu ON ile istatistiki açıdan ilişkili bulunmuştur. Çalışmada bulunan sonuçlar mevcut alanyazın çerçevesinde tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the current study was to examine the effect of childhood trauma and psychopathology symptoms on orthorexia nervosa (ON). The study involved 494 participants (420 women and 74 men) who were 20 years old and/or older. A demographic information form, Childhood Trauma Questionnaire (CTQ) , Brief Symptom Inventory (BSI) and ORTO-11 were administered. The data obtained within the scope of the study were analyzed with SPSS 20.0 package program. T-test for independent groups, one-way ANOVA, Pearson Correlation Analysis, and hierarchical multiple regression analysis were used. The results of hierarchical regression analysis indicated that ON is best predicted by dieting, childhood trauma, and psychopathological symptoms (especially depressive symptoms). It was found that there is a positive correlation between childhood trauma and psychopathological symptoms. Also there was a negative correlation between orthorectic symptoms and psychopathological symptoms; this result must be evaluated like a positive correlation because lower scores of ON mean higher ON tendency. In addition, dieting experience was positively associated with ON. The results found in the study are discussed in the context of the current literature.