Kabul ve kararlılık modelinin çocukluktaki aile ilişkileri ve erişkin psikopatoloji ile ilişkisinin incelenmesi
An investigation of the relationship between acceptance and commitment therapy model and childhood family relationships and adult psychopathology
- Tez No: 659637
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR TAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Kabul ve Kararlılık Modelinin Çocukluktaki Aile İlişkileri Ve Erişkin Psikopatoloji İle İlişkisinin İncelenmesi" isimli bu çalışmada aile ilişkileri ve erişkin psikopatolojisi incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma nicel yöntemle tasarlanmış, 50 erişkin birey ile görüşülmüştür. Araştırmanın katılımcılarını Aydın ili Kuşadası ilçesi ve İstanbul ili Kadıköy ilçesinde yaşayan 19-75 yaş aralığında olan kadın ve erkek erişkin bireylerden oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için anket formları ve ölçekler kullanılmıştır. Başta Kabul ve Kararlılık Eylem Formu II, Aile Değerlendirme Ölçeği, Aile Yaşam Doyum Ölçeği, Çocukluk Örselenme Yaşantısı Ölçeği ve son olarak SCL-90 Psikiyatrik Belirti Tarama Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen bulgulara göre, çocukluk çağı yaşantıları ile aile ilişkilerinin, bireyin yetişkinlikte göstermiş olduğu psikopatolojik belirtilerin, kabul ve kararlılık modeli ve aile doyumu üzerinde etkili olduğu görülmüştür. Elde edilen sonuçlar tartışılmış ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine family relationships and adult psychopathology in the study titled“Investigation of the Relationship of the Acceptance and Commitment Model with Childhood Family Relations and Adult Psychopathology”. The research was designed with a quantitative method and interviewed with 50 adult individuals. The participants of the study are male and female adult individuals between the ages of 19-75 living in Kuşadası district of Aydın province and Kadıköy district of Istanbul province. Questionnaires and scales were used to collect data. At first, The Acceptance and Action Questionnaire, Family Assessment Scale, Family Life Satisfaction Scale, Childhood Trauma Questionnaire and finally SCL-90 Psychiatric Symptom Screening Scale were used. According to the findings obtained as a result of the study, it was observed that childhood experiences and family relations, psychopathological symptoms of the individual in adulthood were effective on acceptance and determination model and family satisfaction. The results obtained were discussed and future studies were proposed.