Yöneticilerin ve sınıf öğretmenlerinin öz-yeterlik algıları ve empati algıları arasındaki ilişki( İstanbul İli Sancaktepe İlçesi örneği )
The relationship between self-efficacy / proficiency and empathy of school principlas and primary teachers
- Tez No: 495635
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET OSMAN KURTKAN KAPICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırmada yöneticilerin ve sınıf öğretmenlerinin öz-yeterlik algıları ile empati algıları arasındaki ilişki tarama modeline uygun olarak incelenmiştir. Araştırmanın evrenini İstanbul ilinde,2016-2017 eğitim öğretim yılında görev yapan okul yöneticileri ve sınıf öğretmenlerinin tamamı oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini, araştırmanın yapıldığı 2016-2017 eğitim öğretim yılında İstanbul ili Sancaktepe ilçesinde görev yapan tesadüfi küme örneklem yöntemi ile seçilen okul yöneticileri ve sınıf öğretmenleri oluşturmaktadır. Verilerin analizinde aritmetik ortalama, standart sapma, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve t testi kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda aşağıdaki bulgulara ulaşılmıştır. Yöneticilerin öz-yeterlik düzeyi için 'kararsızım' sonucu çıkmıştır. Sınıf öğretmenleri için de sonucun 'kararsızım' düzeyinde olduğu tespit edilmiştir. Empatik algı düzeyi açısından sonuçlar incelendiğinde yöneticilerin verdiği cevapların 'oldukça uygun' seçeneğinde yoğunlaştığı görülürken, öğretmenlerin empatik algı düzeyleri 'kararsızım' ve 'oldukça uygun' seçeneklerinde yoğunluk kazanmıştır. Sınıf öğretmenlerinin ve yöneticilerin arasındaki öz-yeterlik düzeyleri karşılaştırıldığında anlamlı bir farklılığa rastlanmamıştır. Yöneticilerin ve sınıf öğretmenlerinin arasındaki empatik algı düzeyleri arasında da farklılık görülmemiştir. Yöneticilerin öz-yeterlik algılarının mesleki kıdem ile cinsiyet arasındaki ilişki görülmemiştir. Fakat sınıf öğretmenlerinin öz-yeterlik algılarının mesleki kıdem arasında pozitif anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Sınıf öğretmenlerinde mesleki kıdem arttıkça öz-yeterlik algıları artmaktadır.
Özet (Çeviri)
The relationship between self-efficacy perceptions and empathy perceptions of managers and class teachers in the study was examined in accordance with the screening model. The universe of the research is composed of all the school administrators and class teachers who work in Istanbul, 2016-2017 academic year. The sample of the research consists of the school administrators and class teachers selected by the random cluster sampling method in the province of Sancaktepe in the province of Istanbul in the academic year of 2016-2017 when the research was conducted. Arithmetic mean, standard deviation, one way variance analysis, correlation analysis and t test were used in the analysis of the data.. The following findings were obtained as a result of the research. For the self-efficacy level of the managers, 'undecided' is the end. For class teachers it has been determined that the result is at the level of“undecided”. When the results were examined in terms of empathic perception level, the answers of the administrators were concentrated on the 'fairly appropriate' option, whereas the empathic perception levels of the teachers became 'undecided' and 'fairly appropriate'. There was no significant difference when comparing self-efficacy levels between classroom teachers and administrators. There was no difference in the level of empathic perception between managers and classroom teachers. Self-efficacy perceptions of managers did not show a relationship between occupational seniority and gender. However, there was a positive relationship between the self-efficacy perceptions of the classroom teachers and the occupational seniority. Self-efficacy perceptions are increasing as the vocational seniority increases in classroom teachers.