Taşınmaz mal zilyetliğine yapılan tecavüzlerin idari yoldan korunması
Administrative protection against encroachments on the possession of immovable property
  1. Tez No: 1012444
  2. Yazar: ASIM AKÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SERKAN ERGÜNE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
Özet
Taşınmaz malların insan yaşamındaki önemi nedeniyle daha güçlü bir koruma rejimine ihtiyaç vardır. Ülkemizde kadastro çalışmalarının tamamlanmamış olması, özellikle kırsal alanlarda kamu düzeni ve asayişin bozulmasına yol açabilmektedir. Bu sorunlara hızlı ve etkin çözümler üretmek amacıyla 3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyetliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun 1984'te yürürlüğe girmiştir. Kanun, mülki idare amirlerine (vali ve kaymakam) önemli görevler yüklemekte ve önceki düzenlemelerdeki eksiklikleri gidermektedir. Tezde, konu hem mevzuat hem de yargı kararları ile incelenmiş; İçişleri Bakanlığı genelgelerine atıflar yapılmış, uygulamada yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri tartışılmıştır. Birinci bölümde taşınmaz mal, zilyetlik, tecavüz ve müdahale kavramları açıklanmıştır. İkinci bölümde kanunun amacı, kapsamı, başvuru ve karar süreçleri; son bölümde ise ceza hükümleri, yürütmenin durdurulması ve infaz giderleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the vital significance of immovable property in human life, a more comprehensive protection regime is required. The fact that cadastral works in our country have not yet been fully completed may, particularly in rural areas, lead to the disruption of public order and security. In order to provide swift and effective remedies to such problems, Law No. 3091 on the Prevention of Encroachments on the Possession of Immovable Property entered into force in 1984. This Law assigns substantial responsibilities to civil administrative authorities (governors and district governors) and addresses the shortcomings of previous regulations. In this thesis, the subject has been examined both from the perspective of legislation and judicial decisions; references have been made to circulars of the Ministry of Interior, and practical challenges together with proposed solutions have been discussed. The first chapter elaborates on the concepts of immovable property, possession, encroachment, and intervention. The second chapter deals with the purpose, scope, application, and decision-making processes of the Law; while the final chapter addresses penal provisions, suspension of execution, and enforcement costs.