Taşınmaz mal zilyetliğine yapılan tecavüzlerin idari yoldan önlenmesi
- Tez No: 117940
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. ŞAKİR ÇÖRTOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Medeni Kanundaki zilyetliğin korunması tarafların iddia ve savunmalarının incelenmesi suretiyle Adli Yargı yoluyla gerçekleşir. 3091 Sayalı Kanun ise taşınmaz mal üzerinde o anda zilyet bulunan kimsenin hukukunu korur ve tecavüzü önler. Bu durum idari makamlar tarafından sağlanır. 3091 Sayalı Kanun zilyedliği hemen himaye eder. Medeni Kanun hükümlerine göre zilyetliğin korunması ise dava açılması ve diğer hukuki işlemler nedeniyle daha geç olur. 3091 Sayalı Kanuna göre taşınmaz malının zilyetliğine tecavüz edilenler bu tecavüzü idari yoldan önlenmesini istedikleri taktirde yasal süresi içerisinde merkez ilçelerde valiliğe, diğer ilçelerde kaymakamlıklara yazılı müracaatta bulunmaları gerekir. İlgili makamlar bu müracaat üzerine muhakkik ve bilirkişi tayin ederek tecavüz mahalinde gerekli incelemeleri yapar,.tarafları dinler, varsa tanık ifadelerini alır ve gerekli delilleri topladıktan sonra dosyayı tamamlar ve kakarını taraflara imza karşılığında tebliğ eder. Mülki amirlerin bu kararlan kesin bir idari süreç içerisinde itiraz mümkün değildir. Ancak bu kararlara karşı idari yargı yoluna başvurulabilir. Yargı yoluna başvurma mülki amirin kararının yürütülmesini engellemez ancak idari yargının yürütmeyi durdurma karan alması gerekir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The protection of ownership in the Civil Act is actvalized through coursts of law by analysing the claims of both sides. Act 3091 protects the ringhts of a person who owns a real estate. Act 3091 protects ownership immediately. However according to the Civil Act the protection of ownership is delayed because of law svits and other legal procedures. According to Act 3091 if those whose ownerships are damaged, want protection by administrative means they must apply to the governor's office in city centers and tothe local governors in provinces within the local governors in provinces within the legal time. The authorities will execute the neccessary inspections by appointing inspectors and experts, listening to the opposing sides, and if there are any, the witnesses and by gathering the evidences ond finally present teh verdict. The decisions of these governors cannot be objected to in a determined administrative procedure. But these decisions can be objected to in administrative courts. This won't stop the application of the given verdict. The administrative court's decision is neccessary to stop the application.