Ülkemizde karayoluyla tehlikeli madde taşımacılığında tarafların sorumluluklarının hukuki çerçevesi
The responsibilities of parties in the transportation of dangerous goods on the high
  1. Tez No: 495677
  2. Yazar: NİL SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
İş Sağlığı ve Güvenliği, günümüzde medeni toplumlarda bireylere verilen değerin somut olarak yansıması biçiminde ve sürekli olarak değişime hazır bir bilimsel çalışma olarak kabul edilmektedir. İş Sağlığı ve Güvenliğinde temel amaç toplumlarda ve örgütlerde istihdam imkanı sunan kişileri olası iş kazalarından ve bulaşıcı meslek hastalıklarından uzak tutarak, kamusal alanlarda tehlikeli maddelerin taşımasına ilişkin uygun önlemleri almak adına devlet eliyle yaptırımları oluşturmak, çalışanlar ve toplum için daha güvenli ortamlarda çalışma imkanı sağlayarak; sosyal, ekonomik, hukuki ve idari açıdan sağlıklı koşullar yaratmaktır. Ciddi bir ilerleme kaydeden sanayileşme durumu, ile birlikte tehlikeli maddelerin başka alanlara taşınması hızlı bir biçimde artmaktadır.Tehlikeli olan maddelerin karayolu vasıtasıyla taşınma durumu esnasında can ve mal kaybı ile çevre felaketleri gibi önemli risklerin oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Tehlikeli madde taşımacılığı, ADR mevzuatında ayrıntılı olarak detaylandırılmaktadır. ADR yalnızca bu taşımanın yalnızca karayolu boyutunu meydana getirmektedir. Kendi arasında modlara ayrılan tehlikeli madde taşımacılığının, farklı taşıma modları için de geçerli ayrı ayrı kuralları ve uygulamaları bulunmaktadır. Taşımalar esnasında oluşabilecek risk faktörünü minimuma indirmek için, gerek ulusal ve gerekse de uluslararası arenada anlaşmalar yapılmış ve sorumlular atanmıştır. Bu çalışmada en genel biçimiyle buna değinilecektir.
Özet (Çeviri)
Occupational Health and Safety is also accepted as a scientific work that is constantly in the form of a reflection of the value that has been given to individuals in contemporary people and is constantly changing. The main goal of this science branch is to create states anctions in order to move a way from occupational accidents and occupational infectious diseases and to take necessary precautions in transporting dangerous goods to the people who provide employment in the society as well as in the organizations and to protect the working lives in the places where the employees and the society are much more secure And to provide healthy conditions in terms of legal, social, economic an administrative aspects. The state of industrialization with serious progress is seen in almost all societies. With this effect, the transport of hazardous materials to other areas is rapidly incresing. Most of these materials are being transported by roadracing. The transport of dangerous goods via road way paves the way for significant risks such as loss of life and property and environmental disasters. The transport of dangerous goods is one of the most important causes of ADR in recent years, which is also an important reason for our country to be seriously dealt with in its borders. However, the transport of dangerous goods is, of course, not just ADR. ADR only brings the high way dimension of this transport. Transportation has its own modes of transportation, and dangerous goods carriage has separate rules for each mode. Inorderto minimize the risk factor that may arise during transportation, agreements have been made both nationally and internationally and responsibilities have been assigned. This work will be referred to in its most general form