Türk bankacılık sisteminde iş stresi ve örgütsel bağlılığın çalışanlar üzerindeki etkisi
The Turkish banking system job stress and its impact on organizational commitment of employees
- Tez No: 495678
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bankalar para, kredi ve sermaye konularıyla ilgilenen ve birçok kesime hizmet veren işletmelerdir. Bankacılık faaliyet alanı olarak günümüzde çok önem arz etmekle birlikte çok da yoğun olan bir hizmet sektörüdür. Bu nedenle, bankacılık sektöründe çalışanların yoğun bir iş temposu içerisinde olması ve hata payının çok az olması gerektiğinden, günümüzde iş yaşamı sorunlarından olan iş stresi ortaya çıkmaktadır. İş stresinin meydana getirdiği veya getirebileceği olası sonuçlar gerek iş yaşamıyla ilgili gerek kişinin sosyal yaşamını doğrudan etkileyen bir faktördür. Bunun önüne geçebilmek adına hem kurumsal olarak hem de devlet kapsamında adımlar atılmış olsa da iş yaşamında stresin önüne geçilememiştir. Bankalarda stresin çalışanları ne yönde etkilediği sadece olumsuz bir etki olarak değil strese maruz kalan kişilerin aynı zamanda iş anlamında kamçılanmasını da sağlayarak zamanla olumlu etkiler gösterdiği de görülmüştür. Kişileri psikolojik olarak etkileyen stres iş verimliliği ve işin etkinliği konusunda iş yerinde üzerinde durulması gereken en önemli faktörlerden bir tanesidir. Diğer bir faktör olan örgütsel bağlılık ise; kişilerin işine duymuş olduğu bağlılığı göstermekle beraber iş verimliliği ve saygınlığı konusunda kişiyi olumlu yönde etkileyen bir faktördür. Bu çalışmada; iş stresinin bankacılık sektörü üzerinde var olan etkileri ile örgütsel bağlılığın çalışanlar üzerindeki etkileri konusunda araştırma yapılmıştır. Bu araştırmanın sonucunda; bankacılık sektörü çalışanlarının iş yerinde var olan stresten nasıl etkilendiği gözlemlenmekle birlikte örgütsel bağlılık ile stres arasında doğru yönlü bir ilişki olduğu yine bu faktörlerle demografik özellikler arasında tam bir ilişki olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks are the businesses which are related to Money, credit and capital and serve many sectors. As well as banking is very important as a field of activity it is also a very hectic serving sector today. Fort his reason, work stres which is one of the business life problems occurs as bankers have busy business life and have very little chance to make mistake. The results and possible results of work stres are factors which affect business life and social life of a person directly. Although institutions and governments to steo to prevent work stres, they could not achieve this. It was observed that work stres of bankers affect them not only in a negative way but also in positive way as motivating them in business. Work stres which affect people psychologically is one of the most important factors that must be emphasised on productivity in business and efficiency of the work in business area. Organizational commitment which is another factır shows the loyatlty of the people to each other and also it affect the person positively aabout his/her prestige. In thşs study, the effects of work stress on banking sector and the effects of organizational commitment on bankers were researched. In the results of this research, it was observed that how the bankers were affected by the work stres and it was detected that there is not a direct relation between organizational commitment and stres. And it was detected that there is not a complete relation between demographic feature and these factors.