Hemşirelerde stres, stres nedenleri ve stresle başa çıkma yolları
Nurses'stress, the reasons of stress and the ways of coping with stress
- Tez No: 495680
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Psikoloji, Sağlık Kurumları Yönetimi, Nursing, Psychology, Health Care Management
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Toros Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Çağımızın en büyük hastalığı olan stres toplumda her kesimden insanı etkilemektedir. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki strese en çok sağlık çalışanları maruz kalmaktadır. Sağlık çalışanları arasında ise hasta ve hasta yakınlarıyla sürekli etkileşim ve iletişim halinde olan hemşirelerde daha çok stres görülmektedir. Bu nedenle Aralık 2015 tarihinde gerçekleştirilmiş çalışma; Adana'nın Seyhan ilçesi Yeni Baraj mahallesinde çalışan hemşirelerin, strese karşı tutum ve davranışları ile stresle baş etme yöntemlerini belirlemek amacıyla yapıldı. Verileri toplamak amacıyla, ‟ hemşire sosyo-demografik özellikleri tanımlama anket formu ve stresle başa çıkma yöntemlerini belirlemek için stresle başa çıkma ölçeği" kullanılan araştırmanın evrenini; Adana Seyhan İlçesi Yeni Baraj mahallesinde çalışan hemşireler oluşturmaktadır. Çalışmaya 200 hemşire dâhil edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre stres düzeyleri olarak demografik özelliklerden cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu ve gelir durumu arasında anlamlı bir farka rastlanmamıştır. Çalışma özellikleri kapsamında ise çalışma şekilleri, hizmet süresi, mesleği seçme durumu, çalıştığı servisi seçme durumu, haftalık çalışma saati, mesleği kendine uygun bulma durumu arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Hemşirelerin çalışma ortamından memnuniyet durumu ve stres düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunmuştur. Çalışma ortamından memnun olan sağlık çalışanlarının memnun olmayanlara göre daha fazla boyun eğici yaklaşım sergiledikleri görülmüştür. Bunun dışındaki stresle baş etme alt grupları ile çalışanların memnuniyet durumları arasında herhangi bir farka rastlanmamıştır. Çalışmadaki veriler genelleştirilebilir olmakla beraber gelecekte sağlık alanında uygulanabilecek politikalara ve sağlık çalışanlarına rehberlik etmek için kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Stress, which is the most common illness of our age, affects people from all walks of life. Researchs have shown that health workers are exposed to stress the most. Among health workers, more stress is seen in nurses who are constantly interacting and communicating with patients and their relatives. Therefore this study, which was carried out in December 2015, was conducted in order to determine the methods of coping with stress by the nurses' attitudes and behaviours to stress working in Yeni Baraj neighborhood of Seyhan district Adana. In order to collect the data, ''questionnaire form for defining the nursing sociodemographic characteristic and the stress coping scale to determine the methods of coping stress '' were used. Target population of the study is the nurses who working in Yeni Baraj neighbourhood of Seyhan district Adana. 200 nurses were included in this study. According to the results obtained, no significant difference was found between stress levels and demographic characteristics such as gender, age, marital status, education status and income status. There was no significant difference between stress level and the working characteristics which are working styles, duraduran of service, occupation selection status, service choice status, weekly working hours, finding the profession to be suitable for themselves. A significant difference was found between on the level of working environment satisfaction and stress levels of nurses. It is seen that health workers who are satisfied with the working environment had a more submissive approach than those who are not satisfied. There was no difference between the subgroups of coping with stress and the satisfaction level of employees. While the data in this study are generalizable , they can be used to guide future policies and healthcare workers.