Lojistik sektöründe bilişim sistemleri uygulamaları: Mersin ölçeğinde bir araştırma
Implementation of informatic systems in logistic sector: A practice in Mersin scale
  1. Tez No: 495679
  2. Yazar: ŞEYDA İNCİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYHAN DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Toros Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Küreselleşen ve gelişen dünyada lojistik sektörünün en önemli konusu rekabettir. Bu noktada teknoloji ve bilişimdeki gelişmelerin işletmelere olan etkileri yadsınamayacak kadar çoktur. Günümüzde başarılı ve güçlü işletmeler, her biriminde bilişim sistemlerinden faydalanmaktadır. Özellikle lojistik sektörünün yönetim, depolama, ulaştırma faaliyetleri açısından stratejik önem taşımaktadır. Bu çalışmanın amacı işletmelerin, artan rekabet koşullarında hızlı olması ve zamana ayak uydurması adına bilişim sistemlerini ne derece etkin kullandıklarını saptamak ve bunların işletmeler açısından yararlarını belirlemektir. Bu araştırmanın sonucunda bilişim sistemlerinin işletme içi ve işletme dışı sağladığı yararlarının yanında müşterilerin de işlerini kolaylaştırdığını söyleyebiliriz. Bu çalışmada Mersin'de lojistik sektöründe çalışan 102 kişiye anket uygulanmış ve bunun sonucunda, işletmelerin; iş hayatındaki deneyim süresi, yıllık cirosu, çalışan sayısı arttıkça ve çalışanların eğitim düzeyleri yükseldikçe bilişim teknolojilerinin kullanma oranının arttığı görülmektedir. Bunun yanında bilişim sistemleri kullanımının temel lojistik faaliyetler üzerinde etkili olduğu ve işletmelere destek sağladığı görülmektedir
Özet (Çeviri)
In the globalizing and developing world, the main topic of logistics sector is competition. At this point, the developments in technology and informatic have undeniably too much effects to the businesses. Today, successful and powerful businesses take advantages of informatic systems in every unit. Especially, it is important for management, storing and transportation activities of logistic sector. The aim of this study is determining how efficient do the businesses use the informatic systems and to keep up with the times and determining the advantages of these for the businesses. In the result of this study, we can state that informatic systems beside the advantage of them in business and out of business, make everything easy for the costumers. In this study, a survey was conducted among 102 people who work in logistics sector in Mersin and as a result of it was observed that as the time of the experience in business, turnover in a year, number of the workers increasing and education level of workers is rising the rate of using informatic systems are increasing. Beside this it was observed that the usage of informatic systems is effective in main logistic activities and helps the businesses.