Hizmet sektöründe halkla ilişkiler faaliyetlerinin hizmet kalitesi ve müşteri memnuniyetine etkileri
The effects of public relations activities on service quality and customer satisfaction in the service sector
  1. Tez No: 495692
  2. Yazar: İRFAN ERGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KHALADDIN IBRAHIMLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Avrasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Yapılan bu araştırmada hizmet sektöründe halkla ilişkiler faaliyetlerinin müşteri memnuniyeti ve hizmet kalitesi üzerindeki etkilerinin bazı değişkenlere göre incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya Trabzon ili Araklı ilçesinde faaliyet gösteren Ergün İnşaat Malzemeleri işletmesinden alışveriş yapan 434 müşteri katılmıştır. Araştırmanın veri toplama sürecinde Halkla İlişkiler Ölçeği, Hizmet Kalitesi Beklentisi Ölçeği, Hizmet Kalitesi Ölçeği ve Müşteri Memnuniyeti Ölçeği yöntemleri kullanılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizinde SPSS 22.0 programında frekans analizi, korelasyon analizi, Mann Whitney U testi ve Kruskal Wallis H testinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Present study aimed to examine the effects of public relations activities on customer satisfaction and service quality according to some variables in service sector. 434 customers shopping in Ergün Construction Materials Company in Araklı District of Trabzon province participated in the study. In the data collection process of the study, Public Relations Scale, Service Quality Expectation Scale, Service Quality Scale and Customer Satisfaction Scale were practiced. In SPSS 22.0 program, Frequency analysis, correlation analysis, Mann Whitney U test and Kruskal Wallis H test were utilized for the analysis of the data obtained in the study.