Türk bankacılık sektöründe halkla ilişkiler faaliyetleri ve Çorum ili uygulaması
Public relations activities in Turkish banking sector and sample in Çorum city
  1. Tez No: 121878
  2. Yazar: SEÇİL EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖVGÜ EMGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, İşletme, Public Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
ÖZET Hizmet ve finans sektörlerinden birisi olan bankacılık sektöründe yaşanan yoğun rekabetle birlikte varlığını sürdürme mücadelesi her geçen gün daha da zorlaşmıştır. Rekabet koşullarında ve müşteri bilincinde meydana gelen sürekli değişimler, bankaların halkla ilişkiler faaliyetlerine daha çok önem verilmesi zorunluluğunu ortaya çıkarmıştır. Kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyetinin yanı sıra,bankalar imaj, itibar saygınlık ve prestij sağlamak için halkla ilişkiler faaliyetlerinin kullanılmasına ağırlık vermiştir. Çünkü, kaliteli hizmet ve müşteri memnuniyetinin sağlanması tek basma yeterli olmamış, bankalar hedef kitleleriyle iyi iletişim kurarak, kendini ve faaliyetlerini topluma doğru bir şekilde tanıtma ve kamuoyuyla birliktelik yaratarak bir güven unsuru oluşturma çabasına girmiştir. Bankalar halkla ilişkiler faaliyetlerinde olumlu sonuçlar elde etmek için hem banka içi halkla ilişkiler hem de banka dışı halkla ilişkiler etkinliklerinde başarılı olmalıdır. İç halkla ilişkilerde başarı sağlamadan hedeflere ulaşmak, müşterilerle sağlıklı iletişim kurmak, kaliteli hizmet vermek ve müşteri memnuniyetinin sağlanması olanaksızdır. Bankalarda halkla ilişkiler etkinlikleri özellikle günümüzde sektörde yaşanan kriz ortamının etldlerinin en aza indirgenmesi ve kamuoyuna daha sağlıklı bilgilerin verilebilmesi açısından daha da büyük önem taşımaktadır. Toplumda varolan olumlu imaj m yeniden oluşturulması için halkla ilişkiler çalışmalarındaki yoğunluğun artırılması gerekir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Together with the increasing intensive competition in banking industry, one of the service and finance industries, struggle for existence is gradually becaming more and more difficult. As a result of steady changes occuring in customer awareness and conditions of competition, and obligation of putting more emhasis on public relations emerged. Besides quality service and customer satisfaction, creating good image and gaining respect, prestige and credit are the reasons for putting higher emphasis on the usage human relations activities. As providing quality service and customer satisfaction didn't suffice alone, through good comminication with target masses and by promoting their activities to the public in an appropriate way the banks started to strive for establishing a trust factor. In order to get positive results, banks must succeed both in internal public relations activities and external public relations activities. Without achieving positive results in internal public relations,it is impossible to achieve the goals, establish a healthy comminication with costumers, provide quality servicers and realise customer satisfaction. Public relations activities in banking sector have a great importance especially, in terms of minimising the negative effects of conditions created by crisis and conveying more reliable imformation to the public. Forreestablishing the positive image in community intensity of public relations activities must be increased.