Türkiye'de bireysel bankacılığa geçişte halkla ilişkilerin rolü
The Role of public relations in transition to retail banking in Turkey
  1. Tez No: 94218
  2. Yazar: GÜLAY KARATEPE METCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜLYA YENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Halkla İlişkiler, Banking, Public Relations
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tanıtım ve Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 287
Özet
ÖZET 1980'li yılların ikinci yarısından itibaren bireye yönelik ürünleri piyasaya süren bankacılık anlayışı doğmuştur. Bireysel bankacılık adı verilen bankacılıkta özellikle teknolojinin çok fazla kullanılması, otomasyon, yetişmiş insan faktörü, bireysel bankacılğın gelişmesine katkıda bulunmuştur. Türk finans sektörünün daha çok 1994 krizi sonrasında bankaların yeni kaynak arayışları ile birlikte eğilmeye başladıkları bir alan olarak gözüken Bireysel Bankacılığa geçiş kısa bir dönemde hızlı bir şekilde gerçekleşmiştir. Bireysel Bankacılık alanında faaliyet gösteren tüm bankalar gerek ürün gerekse teknoloji kalitesi ile tek başına bireyleri kendi tarafında çekemeyeceklerdir. Bireyleri güven duyabileceği, inanacağı bankalara doğru yönlendirecek olan ancak ve ancak planlı ve düzenli bir halkla ilişkiler çalışmaları olacaktır. Kendini iyi tanıtan, bireylerin güvenini kazanan, toplumla pozitif iletişimler kurabilen bankalar bu konuda kazançlı çıkacaklardır. Bireysel Bankacılıkta önemli olan müşterinin nasıl bir hizmete ihtiyacı olduğunun saptanmasıdır. Verilecek olan hizmetler ihtiyaçlar ve beklentiler çerçevesinde gerçekleştirilmelidir. Bireysel Bankacılıkta ERKEZ 249yapılacak tüm Halkla İlişkiler faaliyetleri ürün, hizmet ve müşteri yelpazesini genişletmeye yönelik yapılmalıdır. Bankaların halkın inanmadığı, desteklemediği, talep etmediği ve benimsemediği hizmetleri sunması mümkün olmamaktadır. Burada Halkla İlişkiler, bankaların müşterileri ile doğru, güvenilir, inandırıcı ilişkiler kurması, kamu oyunda olumlu izlenimler yaratması, karşılıklı çıkarlara dayalı banka - müşteri ilişkisini sürdürmesi amacına yönelik yapılan doğruluk, inandırıcılık, sürekllilik ve planlılık ilkelerine göre yürütülen çalışmalar bütünüdür. Yaptığımız araştırmada bankalar hedef kitlelerini ürün ve hizmetlerine göre belirlemekte, halkla ilişkiler faaliyetlerini daha çok reklam faaliyetlerini destekleyici şekilde ve pazarlama odaklı olarak yürütmektedirler. Halkla ilişkiler faaliyetleri yapılmadan önce ulaşılmak istenen hedef iyi belirlenmeli, belirlemeler Bireysel Bankacılık faaliyetlerini sürdüren rakip bankaları da düşünerek“Onlardan farklı neler yapılabilir?”sorusuna yanıt bulacak şekilde olmalıdır. Müşterileri bankaya çekebilmek için Halkla İlişkiler Birimi tarafından hazırlanan iletilerin doğru hedef kitleye, doğru zamanda, doğru kanallarla ulaştırılması gerekmektedir. Bu şekilde gerçekleştirilen çalışmalar 250müşteri memnuniyetini sağlayacaktır, fakat burada önemli olan müşteri memnuniyetinin sürekliliğidir. Bu süreklilik, Halkla İlişkiler Biriminin daha önce yaptığı çalışmalarda bankanın kurumsal imajının en iyi şekilde topluma benimsetmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Yaptığımız araştırmada örnek olarak seçtiğimiz iki bankadan biri olan Pamukbank Halkla İlişkiler çalışmalarında büyük, güçlü, genç ve yenilikçi banka olma özelliklerini daha çok yaptığı sponsorluk faaliyetlerinden kültür-sanat faaliyetleri ile adını duyuran, teknolojik yanlarını ön plana çıkaran, Bireysel Bankacılık alanında ülkemizin önde gelen bankalarından biridir. Demirbank ise son iki yıldır Bireysel Bankacılık alanında kendini kabullendirme, büyük, güçlü ve güvenilir bir banka imajı yaratma çabası içersindedir. Eski bir banka olduğu halde bireysel bankacılığa geç adım atmış olması onun şu an Bireysel Bankacılık alanında hızlı büyümesinden dolayı ortaya çıkan organizasyonel sorunlarla uğraşmak zorunda kalmasına neden olmuştur. Kurumsal imajını sponsorluk faaliyetlerinden olan eğitim faaliyetleri ile benimsetmeye çalışmaktadır. 251
Özet (Çeviri)
SUMMARY The banking concept in the market has been come out towards individuals for mid-1980s. In banking sector which is called Retail or Individual Banking, the usage of technology in many fields, automation, the factor of well educated people have made a contribution to develop Retail Banking. In Turkish finance sector especially after 1994 criris, passing to the Retail Banking, which was seen as a new field while the new sources have been searched by the banks, has been realized very qickly in a short time. Neither the technology quality, nor the products of the banks will not be able to help to take all individuals on their side, but only yhe help of planned and regular Public Relations. It may direct the individuals to the banks that they really believe and trust. The banks which can introduce themselves very clearly, people trust, and make posite relations with the customers will be advantageous. The most important thing in Retail Banking is to find out what 252 1kind of service the customers need. The service should be given according to the needs and expectations of the customers. All the Public Relations work in the Retail Banking are realized to enlarge the product, service, and customer loyalty. The banks will not able to sell their products if the customers do not believe, support, demand, or accept them. In this position, Public Relations, which is given according the relationship between banks and customers on right, reliable, and persuasive relations, to give positive impression to public, to keep bank-customer relation based on reciprocal advantage between banks and customers, is the whole of honesty, persuasiveness, and continuity principles. In our researces, the banks determine their target customer base according to their products and services, Public Relations activities are mostly realized to support advertisement activities and focused on marketing. Before performing Public Relations, the target aimed to reached should be determined very clearly. Tthe determinations should be completed considering the other competitor banks, and providing to find the answer of the question“What can be done different from the others?”. 253 iThe message should be sent to the target population at the right time with right channels by Public Relations to attract the customers to the banks. The activities completed in this way would prove customer gladness, but the important thing is the continuityof customer gladness. This continuity is the result from the Public Relations activities which was done in the past to make the society to accept the corporate image. According to our researces, Pamukbank Public Relations Unit, one of the two banks we chose as our samples, is one of the biggest banks in Turkey whivh has powerful, young, and dynamic structure in the Retail Banking field. These facilities can be seen in its cultural-art activities - one of Pamukbank's sponcor activities. It emphasizes its technologic structure. It is one of the most important banks in Retail Banking field in Turkey. On the other hand, Demirbank has been trying to build itself up as a big, powerful, and reliable bank for last two years, and it wants itself to be accepted with this corporate image. In spite of being an old bank, its late passing to Retail Banking very fast caused some organizational problems, so it is still trying to solve these problems. Training activities are one of Demirbank's sponcor activities. With the help of these activities Demirbank want to be acceptes with its corporate image. 254 i