İstanbul'da özel okulların yürüttüğü halkla ilişkiler çalışmalarının velilerin okul tercihlerine etkisi
The effect of public relations in private schools on school choice of parents in İstanbul
- Tez No: 589917
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ECE VİTRİNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Halkla İlişkiler, Education and Training, Public Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi çağında halkla ilişkiler kavramı gerek devlet ve gerekse özel kurum, kuruluş ve işletmeler açısından önemli hale gelmektedir. Özellikle hizmet sektöründe faaliyet gösteren işletmeler açısından müşteri memnuniyetinin sağlanmasında halkla ilişkiler faaliyetlerinin önemli bir rolü bulunmaktadır. Giderek artan rekabet ortamında diğer özel okullar arasında ayakta kalabilmek için halkla ilişkiler yönetiminin profesyonel bir şekilde yapılması gereklidir. Bu çalışmada velilerin özel okul tercihlerine etki eden unsurların ve özel okulların halkla ilişkiler faaliyetlerine ilişkin velilerin algısının incelenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda İstanbul ilinde faaliyet gösteren özel okullarda çocukları eğitim gören 20 veli ile yüz yüze görüşme yapılmıştır. Elde edilen verilerin betimsel analizi yapılmış, öne çıkan temalar vurgulanmış ve karşılaştırmalar yapılarak derinlemesine bir içerik analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda özel okulların halkla ilişkiler faaliyetlerinin velilerin özel okul tercihlerinde düşük düzeyde etkili olduğu tespit edilmiştir. Velilerin özel okul tercihinde güvenilir yakınların paylaştıkları bilgilerin etkili olduğu gözlenmiştir. Velilerin özel okul tercihlerinde öğretmen kadrosunun kalitesi, yabancı dil eğitimi, akademik başarı gibi faktörlerin etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the information age we are in, public relations becomes important both for the public and private institutions, organizations and enterprises. Public relations activities have an important role in ensuring customer satisfaction, especially in the service sector. In an increasingly competitive environment, conducting public relations management in a professional manner, is necessary for a private school to stand out from among other private schools, attract the attention of parents and gaining trust in order to survive and manage its reputation correctly. In this study, the goal is to examine the factors that affect parents' preferences for private schools and their perceptions of private school public relations activities. In this context, personal interviews were conducted with 20 parents of students studying in private schools in Istanbul. The data obtained was analyzed, leading themes were highlighted and comparisons were made with in-depth content analysis. The data obtained was analyzed, leading themes were highlighted and comparisons were made with in-depth content analysis. As a result of this study, private school public relations activities were found to have little effect on parental preferences for private schools. It was observed that information shared by reliable friends was effective in the preference of parents for private schools. Factors such as the quality of teaching staff, foreign language teaching and academic success have been shown to be effective in parental preferences for private schools.