Alternatif tiyatrolarda proje üretiminin verimli bir kaynak olarak kullanılmasına bir örnek: Galata Perform
An example for the productive usage of project development in fringe theatres: Galata Perform
  1. Tez No: 495719
  2. Yazar: EMRE YETİM
  3. Danışmanlar: PROF. ALEV MERAL TOKGÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Tiyatro Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında Yeşim Özsoy tarafından İstanbul, Beyoğlu, Galata'da 2003 yılında özel bir tiyatro mekânı olarak kurulan Galata Perform'un tiyatro oyunu prodüksiyonlarının dışında yürüttüğü projeler ve bu projelerin sonuçları araştırılmaktadır. İlk bölümde XX. yüzyılda gelişen, Avrupa'yı ve Dünya'yı etkileyen sanat akımları, bu akımların tiyatroya etkileri, Artaud, Grotowski ve Meyerhold gibi tiyatrocuların sanat anlayışları, alternatif tiyatro düşüncesinin gelişimi ve Türkiye'deki alternatif tiyatro girişimleri incelenmiştir. İkinci bölümde oyuncu, yazar ve yönetmen Yeşim Özsoy'un eğitimi ve sanat hayatı, Özsoy'un 2002'de kurduğu Ve Diğer Şeyler Tiyatro Topluluğu ve 2003'de kurduğu genel sanat yönetmenliğini yürüttüğü performans sanatları mekânı Galata Perform incelenmiştir. Ayrıca Görünürlük Projesi (2005- 2012 yılları arasında yapılan bir Galata Perform projesi. Bu proje, İstanbul, Beyoğlu, Galata'daki kamusal alanlar ve çeşitli mekanlarda, aynı günlerde aynı zamanlarda eş güdümle sergilenen sanat etkinliklerinden oluşmaktadır) ve Yeni Metin Yeni Tiyatro Projesi (çağdaş tiyatro metin yazarlığı atölyeleri, söyleşiler, festivaller, çeviri faaliyetleri ve e-kitap yayınlarını kapsayan uluslararası ve uzun soluklu bir projedir) de detaylı bir şekilde incelenmiştir. Son bölümde ise incelenen projelerin Türk tiyatrosu ve sanat hayatına katkıları araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to investigate the projects of Galata Perform, a private theatre in Galata, Beyoğlu, İstanbul established by Yeşim Özsoy in 2003, and their results other than the regular theatre plays and the results of these projects. Art movements of the 20th Century, which affected the World, Europe and as well as theatre; the theatre directors Artaud, Grotowski and Meyerhold and their senses of art, progress of a fringe theatre in the World, and the fringe theatre attempts in Turkey are explored in the first part. In the second part; Yeşim Özsoy's education who is an actress, a writer and a director, her life as an artist, Ve Diğer Şeyler Tiyatro Topluluğu (And the Other Things Theatre Company) that she set up in 2002, and Galata Perform a performing arts venue of which she established in 2003 and she is the artistic director, are examined. Also, Görünürlük Projesi (Visibility Project; a Galata Perform project, which was held between 2005 and 2012. The project consists of art activities that are performed in public spaces and various venues at the same time during the same day and in coordination in Galata, Beyoğlu, İstanbul) and Yeni Metin Yeni Tiyatro (New Text New Theatre is an international, long-term project that focuses mainly on new forms of playwriting, consisting of contemporary playwriting workshops, sessions, festivals, translation workshops and e-book publishers) are examined in detail. The contributions of above-mentioned projects to the Turkish Theatre and the art life is researched.