Yeni ırkçılık 2002 sonrası dönem Türkiye analizi
New racism post-2002 period analysis of Turkey
  1. Tez No: 495729
  2. Yazar: TARIK ÖZKARAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜVEN GÜRKAN ÖZTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarih, insanları ayrıştıran ve çatıştıran birçok olguya tanıklık etmiştir. Bunların en etkililerinden birisi –belki de ilki- ırkçılık kavramıdır. İkinci Dünya Savaşı'nda milyonlarca Yahudi ve Roman'ın katledilmesinde de, Amerika'da (1970'lere kadar) ve Güney Afrika'da (1990'lara kadar) görülen ve siyahlara ikinci sınıf insan muamelesi yapan rejimler için de ırkçılık gayet işlevseldir. 1970'lere kadar karşı karşıya olunan türü, biyolojik ırkçılıktı. İstisnaları olmakla beraber (örneğin Güney Afrika'daki Apartheid), 1970'lerden sonra biyolojik ırkçılık gittikçe geçerliliğini yitirdi. Ancak sanılanın aksine ırkçılık ortadan kalkmadı, sadece form değiştirdi. Bu çalışmanın birinci bölümünde ırkçılık kavramının tarihçesi ve ırkçılığın yayılmasının emperyalizm ile olan ilişkisi açıklanmıştır. Ardından, klasik ırkçılık/biyolojizm ile Yeni Irkçılık/kültüralizm arasındaki farklara değinilmiş ve birincinin ikinciye evrilmesi sürecinin Türkiye'ye yansımaları 2002 sonrası dönem çerçevesinde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The history has been witnessed many phenomena that divide people and cause conflict among them. One of the most important of those -maybe the first one- is racism. Racism is very functional either during Second World War in the genocide of hundreds of thousands Jews and Gypsies or for the regimes that treat blacks as second-class human beings in USA (until 1970s) and in South Africa (until 1990s). The type that faced up until 1970s was biological racism. Apart from exceptions (for example Apartheid in South Africa), biological racism has become increasingly ineffective after 1970s. But contrary to popular belief, racism has not come to an end, but only changed its form. In the first chapter of this study the history of concept of racism and the relationship between propagation of racism and imperialism has been disclosed. Following that, the differences between classical racism/biologism and new racism/culturalism has been mentioned and the reflections of the transition process of first into second on Turkey has been analyzed within the framework of the post-2002 period.