Yüksek performanslı iş sistemlerinin örgütsel çevikliğe etkisi: Sivil havacılık sektöründe faaliyet gösteren yer hizmetleri işletmelerinde bir araştırma
The effect of the high performance work system onorganizational agility: a research in ground handlingcompanies operating in the civil aviation industry
- Tez No: 495730
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE OBEN ÜRÜ SANI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yüksek Performanslı İş Sistemlerinin Örgütsel Çevikliğe etkisini bütüncül bir model ile incelemektir. Çalışmada, Yüksek Performanslı İş Sistemlerinin Örgütsel Çeviklikle ilişkisinde aracılık rolü oynayabileceği öngörülen Girişimci Örgüt İklimi ve bu değişkenin etkileri de araştırılmıştır. Bu çalışmanın uygulama kısmı, Sivil Havacılık Sektöründe faaliyet gösteren ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından verilen çalışma ruhsatına sahip Yer Hizmetleri İşletmelerinde gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede söz konusu işletmelerdeki yöneticilerin düşünce ve algıları temel alınmıştır. Araştırmada, tam sayım yapılarak ilgili işletmelerin tüm yöneticilerine ulaşılmaya çalışılmış; bu işletmelerde görev alan 171 yöneticiden alınan cevaplar araştırmaya dahil edilmiştir. Araştırma bulgularına göre; Yüksek Performanslı İş Sistemleri ile Örgütsel Çeviklik arasında pozitif yönde bir ilişki olduğu ve Girişimci Örgüt İkliminin de bu ilişkide kısmi aracılık rolü üstlendiği tespit edilmiştir. Bu çalışmanın, literatüre kuramsal ve uygulamada katkısı bulunmaktadır. Çalışmanın kuramsal katkısı, Yüksek Performanslı İş Sistemlerinin Örgütsel Çevikliğe etkisinin ilk kez ele alınarak açıklanması ve bu ilişkide aracılık rolü üstlenen Girişimci Örgüt İkliminin bütüncül bir modelde incelenmesidir. Bu çalışmanın uygulamadaki katkısı ise, Yüksek Performanslı İş Sistemlerinin Örgütsel Çevikliğe etkisinin Türkiye'de faaliyet gösteren Yer Hizmetleri işletmelerinde ilk kez araştırılmış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to examine the effect of the High Performance Work Systems on Organizational Agility in a holistic model. In this study, the Entrepreneurial Organization Climate Variable foreseen that the High Performance Work System could play an mediator role in relation to Organizational Agility and the effects of this variable were also investigated. The implementation part of this study was carried out in the Ground Handling Companies that operating in the Civil Aviation Sector and having a working license by the General Directorate of Civil Aviation. This framework is based on the thoughts and perceptions of the managers in the business. In the survey, all managers of the related enterprises were tried to be reached by a full census; the responses received from the 171 executives involved in these enterprises were included in the survey. According to research findings; it has been found that there is a positive relationship between High Performance Work Systems and Organizational Agility and that the Entrepreneurial Organization Climate also takes part in this partial mediation role. There is a theoretical and practical contribution of this study in the literature. The theoretical contribution of the study is to examine the effect of the High Performance Work Systems on Organizational Agility for the first time and to analyze the Entrepreneurial Organization Climate in a holistic model. The contribution of this study in practice, High Performance Work Systems on Organizational Agility effect of Ground Handling Companies are operating in Turkey have been researched for the first time in the business.