The Linkage between Turkish new nationalism and neo racism
Yeni Türk milliyetçiliği ile yeni ırkçılık arasındaki ilişki
- Tez No: 51983
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ORHAN TEKELİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 1996
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışma 90'larda beliren ve Türk ulusal kimliğini küresel kültüre entegrasyon ile çağdaş yaşam stili ve standartlarını yakalama programı etrafında kurmaya çalışan bir eğilim olarak yeni Türk milliyetçiliğini çözümlemeyi amaçlamaktadır. Başta çalışma ve tüketim kültürü üe çağdaş hayatin genel standartlarım içeren“bati tipi”yaşam ile bir kaynaşmaya ulaşmış yeni Türk ulusal kimliğine yapılan vurgu göz önüne alındığında, mevcut çalışma bu referansları, Balibar tarafından geliştirilen yeni ırkçılığın yeniden kuramlaştinlması çerçevesine oturtarak yeni Türk milliyetçiliği ile kültürel ırkçılık arasındaki muhtemel ortak yönleri saptamayı amaçlamaktadır. Ek olarak, mevcut çalışma kitlesel medyada bu yeni milliyetçi eğilimin temsilcileri olarak seçilen beş köşeyazannm (Engin Ardıç, Ertuğrul Özkök, Hmcal Uluç, Serdar Turgut, M Kırca) yazılarını göz önüne alarak, yeni milhyetçiliğin belli başlı boyutlarının açıklanmasını amaçlamakta; tarz ve yapılan referanslar olarak bu köşeyazarları arasındaki muhtemel farklılaşmaları göstermek amacı gütmektedir. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Present study aims to analyze the new Turkish nationalism as a political tendency in the 1990s which tries to construct the Turkish national identity with the program of integrating to global society by several references to catching the modern life style and standards. Concerning the stress on the new Turkish national identity which has reached an osmosis with the western style of life including consumption cultures and general standards of modern life, the study aims to connect these references with the retheorization of neo-racism elaborated by Balibar and to show the possible commonalities between new Turkish nationalism and cultural racism. Additionally, the study aims to explain the main aspects of the new nationalism related to the selected writings of five columnists (Engin Ardıç, Ertuğrul Özkök, Hıncal Uluç, Serdar Turgut, Ali Kırca) as the representatives of this new nationalist tendency in mass media and point out the possible differences among these columnists in respect to the styles and references which they use.