Finansal türev araçların portföy yönetiminde korunma amaçlı kullanılması
Use of financial derivatives for hedging in portfoliomanagement
  1. Tez No: 495751
  2. Yazar: ELIZA DAVITADZE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERRA EREN SARIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışmanın amacı menkul kıymet yatırımcılarının, yatırım faaliyetlerini minimum risk ile olası büyük zararlara maruz kalmaksızın nasıl sürdürebileceklerinin incelenmesidir. Söz konusu amaç doğrultusunda optimum portföy seçiminde Borsa İstanbul BİST 30 endeksinde işlem gören 4 şirket seçilmiş ve 01.01.2012 – 31.12.2016 tarihleri arasındaki günlük kapanış fiyatları kullanılarak getiri ve risk analizleri yapılmıştır. Markowitz Modeli yardımıyla oluşan etkin sınır üzerinde yer alan, iyi çeşitlendirmiş portföyler arasında bir model portföy seçilmiştir. Korunma için gerekli olan iyi çeşitlendirmiş portföy oluşturulduktan sonra, olası kayıpları bertaraf etmek adına portföye vadeli piyasalarda işlem görmekte olan vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin dahil edilmesi yöntemi ile korunma sağlanmıştır. Çalışma sonucunda, belirli bir miktar teminat yatırarak ve birtakım maliyetlere katlanmak suretiyle yüksek kaldıraç sayesinde finansal türev araçların portföyü koruma altına alabileceği gözlenmektedir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to investigate how instrument investors may carry on their investment activities at minimum risk and without being exposed to potential major losses. For purposes of this study, 4 companies traded on Istanbul Stock Exchange BIST 30 Index were selected for an optimum portfolio, and yield and risk analyses were conducted using daily closing rates between the dates 01.01.2012 and 31.12.2016. One model was selected among the well-diversified portfolios that lie over the efficient frontier created through the Markowitz Model. Having created the well-diversified portfolio required for hedging, the hedging was ensured through the method of inclusion of futures and option agreements traded on futures market in the portfolio in order to eliminate potential losses. As a result of the study, it has been observed that financial derivatives may hedge the portfolio by means of high leverage by depositing certain amount of security and tolerating certain costs.