Portföy yönetiminde finansal türev araçların korunma amaçlı kullanılması
Portfolio hedging using financial derivatives
  1. Tez No: 417806
  2. Yazar: NURETTİN CAN GÜRCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS SEVAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmanın amacı menkul değer yatırımcılarının, yatırım faaliyetlerini minimum risk ile olası büyük zararlara maruz kalmaksızın nasıl sürdürebileceklerinin araştırılmasıdır. Söz konusu amaç doğrultusunda BİST 30 endeksinden seçilen 5 hisse senedinin 02.01.2014 – 31.12.2014 tarihleri arası günlük kapanış fiyatları kullanılarak risk ve getiri analizleri yapılmış ve Markowitz Modeli yardımıyla oluşturulmuş olan etkin sınır üzerinde yer alan iyi çeşitlendirilmiş portföyler arasından bir model portföy seçilmiştir. Korunma için gerekli olan iyi çeşitlendirilmiş portföyün oluşturulması sonrası, olası kayıpları bertaraf etmek adına portföye, vadeli piyasalarda işlem görmekte olan Vadeli İşlem ve Opsiyon Sözleşmelerinin dahil edilmesi yöntemi ile korunma sağlanmıştır. Çalışma sonucunda, belirli bir miktar teminat yatırarak ve bir takım maliyetlere katlanmak suretiyle yüksek kaldıraç sayesinde finansal türev araçların portföyü koruma altına alabileceği gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate how securities investors will be able to carry on the investing activities with minimum risk without exposing possible high losses. In line with this aim, risk and return were analysed by use of the daily closing prices of 5 stocks which is between 02.01.2014 and 31.12.2014 in BIST 30 index and a model portfolio was selected from the well-diversified portfolios which were created with Markowitz Model. After well-diversified portfolio had formed for hedging, portfolio was hedged against potential losses using futures and options contracts which trade in derivatives markets. As a result, it is observed that financial derivatives will be able to hedge the portfolio through the effect of high leverage by depositing margin and bearing several costs.