Selendi çayı havzası (Manisa) erozyon duyarlılık analizi ve iklim değişikliğinin erozyon duyarlılığına etkilerinin modellenmesi
Erosion susceptibility analysis of Selendi river basin (Manisa) and modelling of the effects of climate change on erosion susceptibility
- Tez No: 495765
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN TUROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 277
Özet
Selendi Çayı Havzası'nın erozyon duyarlılık analizi ve iklim değişikliğinin erozyon duyarlılığına etkileri konulu bu tez çalışması iki ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar, arazi ve laboratuvar destekli veriler kullanılarak, Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Uzaktan Algılama yöntemleri yardımıyla Selendi Çayı Havzası'nın erozyon duyarlılık analizinin yapıldığı birinci bölüm ile iklim değişikliğinin bölgesel sonuçlarının ne olduğu ve bu değişikliklerin erozyon duyarlılığını nasıl etkileyeceğinin değerlendirildiği ikinci bölümdür. Bu doğrultuda çalışmada topografik, jeolojik, hidrografik, çevresel ve klimatik olmak üzere beş temel veri gurubu kullanılmıştır. Ayrıca detaylı arazi çalışmaları sonucunda araştırma alanı için bir erozyon yüzeyleri envanteri hazırlanmıştır. Standart hale getirilen bu veriler farklı parametre gurupları oluşturularak frekans oranı ve çok ölçütlü karar analizi yöntemleri ile analiz edilip, beş adet erozyon duyarlılık haritası elde edilmiştir. Erozyon duyarlılık analizinin doğruluk değerlendirmesi için araziye erozyon çivisi ve mikrotopografya profil ölçücü istasyonları kurularak 1 yıllık ölçüm yapılmıştır. Arazi doğrulaması sonucunda araştırma alanı için en uygun erozyon duyarlılık analizinin topografik nemlilik indeksi, aşındırıcı güç indeksi, akarsu güç indeksi, bitki örtüsü, arazi kullanımı/örtüsü, yamaç şekli, ayrışma derecesi, drenaj hatlarına uzaklık, drenaj yoğunluğu, eğim, bakı, litoloji parametrelerinden oluşan veri setinin çok ölçütlü karar analizi yöntemi ile analizi sonucunda elde edilen sonuç harita olduğuna karar verilmiştir. Araştırma alanı için en uygun erozyon duyarlılık analizi sonuçlarını verdiğine kanaat edilen bu yöntem ve parametre gurubuna 2016-2099 yıllarını kapsayan HadGEM2-ES küresel iklim modelinin RCP4.5 ve RCP8.5 senaryo verilerinin katılmasıyla araştırma alanı için öngörülen iklim değişikliklerinin erozyon duyarlılığında nasıl bir değişim meydana getireceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study containing erosion susceptibility analysis of Selendi River Basin and modelling of the effects of climate change on erosion susceptibility of the area, is consisted of two main section. These sections are as follows; the first one is the section in which the erosion susceptibility analysis of the Selendi River Basin's was made, with the help of Geographical Information Systems and Remote Sensing methods, and by using datas supported by field and laboratory works. And in the second section, determination of the regional consequences of the climate change and how these changes would effect the region's erosion susceptibility, was made. In this direction, within the study, five main data groups which are topographical, geologic, hydrographical, environmental and climatic, were used. Furthermore, an erosion features inventory is prepared in consequence of detailed field works. Five susceptibility maps were obtained by analyzing these standardized datas with the frequency ratio and multi-criteria decision analysis methods by forming different parameter groups. For the verification assessment of the erosion susceptibility analysis, 1 year measurement was made by building erosion pin and micro-topography profile gauge stations in the field. After the field verification, it is decided that for the study field, the most suitable erosion susceptibility analysis is the result map which is obtained by multi-criteria analysis method of the data set which is consisted of topographic wetness index, erosivity index, stream power index, vegetation cover, land use/cover, slope curvature, weathering rate, distance to drainage paths, drainage density, slope, aspect and lithology parameters. How the climate change would effect the erosion susceptibility is evaluated by adding the RCP4.5 and RCP8.5 scenerio datas of the HadGEM2-ES global climate model which is including the years of 2016-2019, into the group of parameters and methods, which is tought to be giving the most suitable erosion susceptibility analysis results.