Bir vergi tekniği yöntemi olarak kaynakta vergileme
Taxation at source as a method of taxation technique
- Tez No: 495784
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİM ATEŞ OKTAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maliye, İşletme, Finance, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 432
Özet
Bu doktora tezi çalışmasında, günümüzde birçok ülkenin vergi sisteminde yaygın uygulama alanı bulan, vergi güvenliğini sağlayan bir vergi tahsil yöntemi ve vergilendirme yöntemi olarak Türkiye'de de tercih konusu olan ve uygulama alanı gittikçe genişleyen kaynakta vergilemeye ilişkin düzenlemeler, hukuki güvenlik, hukuki istikrar, anayasal ve teorik vergileme ilkeleri çerçevesinde ele alınarak bu düzenlemelerin hukuka uygun olup olmadığı araştırılmıştır. Bu bağlamda, kaynakta vergileme yönteminin genel çerçevesi, vergileme ilkeleri, verginin mali ve mali olmayan amaçları, kaynakta vergilemenin bazı ülkelerdeki uygulaması ile Anayasa ve çifte vergilendirmeyi önleme anlaşmaları açılarından konu ele alındıktan sonra kaynakta vergileme yöntemine yer veren vergi kanunları itibariyle konuya ilişkin düzenlemeler detaylı bir şekilde ortaya konulmuştur. Kaynakta vergilemede artan oranlı vergi tarifesinin sadece ücretlerde değil, diğer kazanç ve iratlarda da uygulanmasının sağlanması, kaynakta vergilemenin beyan esasını tamamlayıcı bir nitelikte olması ve nihai verginin toplama yapılmak suretiyle yıllık beyanname ile beyanının sağlanarak kişisel ve mesleki harcamaların indirimine imkan tanınması, verginin kişiselleştirilebilmesini sağlayan yöntemlere yer verilmesi, KDV tevkifatına tabi mal teslimi ve hizmet ifalarının kapsamının daraltılması ve tevkifat oranlarının sadeleştirilmesi, KDV tevkifatına tabi işlemler nedeniyle ortaya çıkan vergi iade alacaklarının iade edilmesi sürecinin hızlandırılması gibi uygulamalar yoluyla kaynakta vergilemenin anayasal düzenlemelere uygunluğunun sağlanabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was researched within the framework of legal certainty, legal stability, constitutional and theoretical principles of taxation if legislative regulations on taxation at source are in accordance with law or not which has wide range of application in the tax systems of many countries currently and as a method of both tax collection technique and taxation technique ensuring tax security preferred and applied widely in Turkey. In this context, after it was discussed from the viewpoint of general framework of taxation at source, principles of taxation, fiscal and non-fiscal purpose of taxation, overseas applications, constitution and avoidance of double taxation treaties, legal regulations on taxation at source in the relevant tax acts were presented in detail. It was concluded that, legal regulations on taxation at source in the relevant tax acts could be in accordance with constitution if below mentioned tax applications are put into force such as progressive tax tariff is applied not only for wages but also for other earnings and revenues, taxation at source is used as a complementary method of annual taxation and final tax is declared by annual tax return after allowing taxpayers to reduce their personal and occupational expenses, implementing methods which enable tax personalisation, limit the scope of reverse charge value added tax (VAT) on delivering goods and rendering services and simplification of reverse charge VAT rates and accelerating due tax refunds of taxpayers arising from the reverse charge VAT.