Ziyaret tercihine göre alışveriş merkezlerinin marka kişiliği algı farklılıklarının incelenmesi
Accordi̇ng to preference of visit, investigation of brand personality perception differences in shopping centers : A field research
- Tez No: 495808
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH CENGİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde küreselleşme ile beraber ulaşım ve haberleşme gibi alanlarda görülen değişiklikler ticaret hayatında ciddi gelişmelerin kısa sürelerde görülmesini sağlamaktadır. Artık söz konusu değişim ve kolaylıklarla beraber birden çok firma aynı pazarlarda rekabet içerisinde bulunmaktadır. Bu durumda firmaların varlıklarını devam ettirebilmek için rekabet avantajı kazanmaya gereksinimleri vardır. Rekabet avantajı elde etme noktasındaki en önemli unsurlardan biri de“marka”oluşturabilmektir. Zira ürünün markasının sahip olduğu kişilik söz konusu ürünün tercih edilmesi noktasında belirleyici olmaktadır. Bu durum alışveriş merkezleri için de geçerli olmaktadır. Bu araştırmanın temel amacı, büyük alışveriş merkezlerine yönelik tüketicilerin marka kişiliği algılarını ortaya koymak ve araştırmaya konu olan İstanbul ili Bakırköy ilçesinde bulunan dört büyük alışveriş merkezi tercihinde ziyaretçiler arasındaki marka kişiliği algı farklılıklarını belirlemektir. Bu amaca ulaşmak için Aaker (1997)'ın Marka Kişiliği Ölçeği araştırmada kullanılmak üzere Türkçe'ye çevrilmiştir. Çalışma sonucunda, müşterilerin sahip oldukları pozitif algıların tercih sebebi olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the globalization and other developments seen at various branches of daily life such as communication and transportation, a great amount of developments have being seen in commerce in short times. As a result of sudden changes and developments, more than one firms operate in markets. That kind of a circumstance result with a high level of competition. From the point of firms, it is vital to have competition advantage in order to be able to survive. One of the most important fundamentals of competition advantage is being able to establish a“brand”. Brand has affect on decision of customer. That situation of same also for shopping centers. Main aim of that study is evaluating brand personality perception of customers about four giant shopping centers in Bakırköy District of İstanbul Province. It is also aimed to examine affect of brand personality perception on customer decision about shopping centers. In order to reach that aim, Brand Personality Scale of Aaker is translated. At the end of the study, it is seen that positive perception of customer affects choice.