Hak temelli STK'lara katılım açısından Endonezya ve Türkiye örneklerinin karşılaştırılması
Comparison of example Indonesia and Turkey about participation of rights based ngos
  1. Tez No: 495807
  2. Yazar: DIDID HARYADI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ADIGÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
İnsan haklarının en önemli noktası tüm dünyada evrensel olarak uygulanabilir ve tartışılabilir olmasıdır. Bu nedenle vatandaşların sosyal hayatını doğrudan etkileyen konular olmasından dolayı önemli bir yere sahiptir. Türkiye ve Endonezya insan haklarıyla ilgili konuların çözümünde aynı programı takip eden ülkelerdendir. Ulusal düzeyde, Türkiye ve Endonezya hükümetleri temel kamu ihtiyaçları üzerinden çözüm bulmaya odaklanmaktadırlar. Devlet kurumları eliyle sosyal hukuki, ekonomik ve kültürel alanlarla ilgili atılan stratejik adımlarla toplumun yaşam kalitesi sürekli iyileştirilmeye çalışılmaktadır. Bununla birlikte, halkın demokratik sistem içinde aktif katılımıyla devletin rolü belirlenmektedir. Örneğin, sivil toplum kuruluşları, rolleri gereği insan hakları konularında savunuculuk yapmak üzere hükümetin bu konulardaki programlarını dengelemek ve tamamlamak gibi belirleyici bir öneme sahiptirler. Öte yandan, bu kuruluşlar aynı zamanda, hükümeti dolaylı olarak kontrol etmek ve demokratik sistemin uygulanması üzerinde olumlu bir etki yaratmak gibi bir işleve de sahiptir. Türkiye ve Endonezya, benzer özelliklere sahip Müslüman ülkelerdir. Aynı zamanda kendi topraklarında demokratik sistemi benimsemişlerdir. İnsan haklarının uygulanması, her iki ülkenin gündeminde olan en önemli konulardandır. Eğitim, sağlık ve konut sektörleri, halkın kamusal refah düzeyini artırmak için ele alınması gereken çok önemli konuların başında gelmektedir. Bu kalkınma programları devletin yanı sıra kamu ve sivil toplum kuruluşlarının aktif katılımını gerektirir. Türkiye ve Endonezya'nın tarihi, bu ülkelerdeki dinamikler ve gelişim süreçleri üzerinde belirleyici bir etkiye sahiptirler. Bu etkiler, problemin çözüm modelinde, özellikle de insan haklarının uygulanabilirlik hedeflerine ulaşmada doğrudan bir etkiye sahiptir. Bu tez çalışmasında literatür taraması yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca literatürü deki desteklemek üzere Endonezya ve Türkiye'deki hak temelli olarak çalışan önde gelen üç STK yayınları ve resmi web siteleri üzerinden biraz daha yakından ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The topic of human rights is universally applicable throughout the country and is often discussed. This becomes very important because it is directly related to the necessities in social life as a citizen. Turkey and Indonesia are the two countries which share the same program on the settlement of human rights issues. At the national level, the Turkish and Indonesian governments seek to do so by approaching basic public needs. Whether related to social, legal, economic, and cultural sectors. One of the strategic steps taken is to continuously improve the quality of life of the community by providing existing facilities through government agencies. However, the role of government in a democratic system must be followed by active public participation. For example, non-governmental groups who are directly as the members of non-government organization in democracy system. Their role is important enough to balance and help to complete government programs, such as the need for advocacy on human rights issues. On the other hand, the function of these non-governmental organizations is to indirectly control the government and to give a positive impact on the implementation of the democratic system. Turkey and Indonesia are Muslim countries with similar characteristics. It also adopts the democratic system on its own territory. The implementation of human rights is the most important issue that is constantly on the agenda of both countries. The education, health and housing sectors are very important issues that need to be addressed in order to gain the public welfare of the population. This requires the active participation of public and non-governmental organizations as well as the state through development programs. The history of Turkey and Indonesia has a definite impact on the dynamics and development process in these countries. This has a direct impact on the problem-solving model, especially on the achievement of human rights objectives. Literature research was used in this thesis. In addition, with aim of supporting secondary sources of literature, the three leading human rights based NGO in Indonesia and Turkey were researched from the websites and their publications.