İslami hisse senedi yatırımı ve İslami endekslerin performansının değerlendirilmesi
Islamic equity investment and performance evaluation of Islamic indices
- Tez No: 495826
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL AHMET KÖSE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Finans Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 393
Özet
Bu çalışmanın üç temel amacı bulunmaktadır. Bunlardan ilk ikisi İslami hisse senedi yatırımı ilkelerini açıklamak ve başlıca İslami hisse senedi izleme metodolojilerini analitik bir yöntemle tanıtmaktır. Ampirik uygulamada İslami endekslerin risk ve getiri karakteristiği finansal ve ekonometrik modellerle ortaya konularak konuya bütüncül bir yaklaşım geliştirilmiştir. İslami sermaye piyasasının kurucu çerçevesiyle ilgili çözüm bekleyen çok sayıda fıkhi ve teknik mesele bulunmaktadır. Günümüzde konunun teorik çerçevesi ve uygulama alanlarında doldurulması gereken boşluk elde edilen birikimden çok daha büyüktür. İslami izleme kriterlerine yönelik haklı eleştiriler sonucu İslam iktisatçılarının ortak temennisi İslami yatırımların giderek hız kazanarak konvansiyonel sistem içinde kendine alan açması ve bugünkü izleme uygulamalarının bir geçiş dönemi çözümü olarak tarihsel süreçte yerini almasıdır. Uygulama bulgularına göre İslami endeksler ile konvansiyonel muadillerinin risk ve getiri karakteristiği arasında incelenen ülke, endeks tipi ve zaman dilimine bağlı olarak dikkate değer farklar vardır. İslami endeksler konvansiyonel muadillerine kıyasla daha iyi performans gösterme ve daha düşük düzeyde sistematik riske sahip olma eğilimi göstermektedir. Ancak bu bulguların büyük bir kısmı istatistiksel olarak anlamlı değildir. Dolayısıyla teknik ifadesi ile bu çalışmada İslami endeksler ile konvansiyonel muadillerinin risk ve getiri karakteristiği arasında anlamlı bir fark olmadığı sonucuna varılmıştır. Bununla birlikte, dini inançları gereği İslami endekslere yatırım yapan yatırımcıların ilave maliyete katlanacakları iddia edilemez.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is threefold. The first two are to explain the principles of Islamic equity investment criteria and to introduce the major Islamic stock screening methodologies in an analytical framework. In order to develop a holistic approach, the risk and return characteristics of Islamic indices have been put forward by financial and econometric models in empirical work. There are many jurisprudence and technical issues that connected to the founding framework of the Islamic capital market, awaiting a solution. At the present time, the gap in theoretical framework and application areas of the subject is far greater than the knowledge gained. The attitude of Islamic economists to the rightful criticisms of the Islamic stock screening criteria is Islamic investments may gain momentum and open up space itself in the conventional system and so today's screening practices take place in the historical process as a transition period solution. According to the empirical findings, there are noticeable differences between the risk and return characteristics of Islamic indices and their conventional counterparts depending on the country, index type and time period studied. Islamic indices tend to perform better and to have a lower level of systematic risk than their conventional peers. However, most of these findings were not statistically significant. Therefore, in technical terms, this study concludes that there are no statistically significant differences between the risk and return characteristics of Islamic indices and their conventional counterparts. However, it cannot be argued that investors investing in Islamic indices due to their religious beliefs will face additional cost.