Kurumsal yönetimin firma karlılığı üzerine etkileri
Effects of corporate governance on company profitability
  1. Tez No: 495840
  2. Yazar: EMRE ŞENAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF SALDANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Para Sermaye Piyasaları ve Finansal Kurumlar Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Küresel ekonominin rekabetçi koşulları firmaları piyasalarda fon bulma savaşı içerisine sokmuştur. Özellikle uluslararası piyasalardan düşük maliyetli fon sağlayabilmek için Kurumsal Yönetim firmalarda aranılan unsurların başında gelmektedir. 2000 li yılların başında yaşanan ve büyük ölçüde iyi yönetilmemekten kaynaklanan muhasebe skandalları ve benzer hileler ile Enron ve WorldCom gibi devasa firmalarda yaşanan çöküş ve iflaslar Kurumsal Yönetimi firmalar ve diğer paydaşları için güvenli bir liman haline getirmiştir. Bu alanda dünya çapında yapılan birçok araştırma, inceleme, hazırlanan rapor ve çıkarılan yönetmelikle Kurumsal Yönetim de standardizasyon elde edilmiş ve borsalarda Kurumsal Yönetim endeks değerlerinin oluşturulması ile uyum ve katılım sağlanmıştır. Ülkemizde de 2007 yılında Borsa İstanbul tarafından Kurumsal Yönetim endeksi oluşturulmuş ve SPK tarafından belirlenen derecelendirme kuruluşları ile kurumsal yönetim ilkelerine uyum değerlendirilerek endekse dahil olan firmaların Kurumsal Yönetim Notu belirlenmiştir. Bu araştırmada Borsa İstanbul, BIST endeksinde işlem gören aynı zamanda XKURY endeksine dahil olan 28 firmanın 2014, 2015 ve 2016 yılarındaki kurumsal yönetim endeks skorları pay sahipleri skoru, kamuyu aydınlatma skoru, menfaat sahipleri skoru, yönetim kurulu skoru ile ROA (Aktif Karlılık) arasında herhangi bir anlamlı ilişki olup olmadığı ve varsa bu ilişkin derecesi saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The competitive conditions of global economy have pushed companies into a battle trying to find funds in the market. Specifically in order to ensure low cost funds from international markets, Corporate Governance is one of the most sought after fundamentals in firms. Accounting scandals mostly due to poor management and similar scandals occurred at the beginning of 2000s and the collapse and bankruptcies experienced at giant companies like Enron and WorldCom, have made Corporate Governance a safe haven for corporations and other stakeholders. Corporate Governance has been standardized through various research carried worldwide, reviews, prepared reports and issued regulations in this field and compliance and participation were ensured with the formation of Corporate Governance Index values at the stock exchanges. In our country, Corporate Governance Index was established by Borsa Istanbul in 2007 and the Corporate Governance scores of the companies included in the index was determined by evaluating the compliance with the rating agencies determined by the CMB and corporate governance principles. This study determine whether there is a correlation between ROA (Return on Assets) and the shareholder score, public disclosure score, the stakeholder score, the board of directors score, and the corporate governance index scores in 2014, 2015 and 2016 of 28 firms which are traded in the BIST index, Borsa Istanbul and also included in the XKURY index. In addition, if there is a correlation then this study aims to determine the degree of this correlation.