Suriyeli sığınmacıların Türk toplumuna etkisi: Başakşehir örneği
The impact of Syrian refugees on Turkish community: Başakşehir case
  1. Tez No: 495864
  2. Yazar: BUKET DÜNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Economics, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Suriye İç Savaşı'nın 7. yılında ülkemizde 3 milyonu aşkın Suriyeli bulunmakta ve dolayısıyla Suriyelilerin Türkiye'de yerel toplum ile birlikte nasıl yaşadıkları konusu önem arz etmektedir. Çünkü ülkelerinden zorunlu olarak göç eden Suriyeliler; beraberinde kültürlerini, dillerini, yaşayışını, değerlerini de getirmişlerdir. Bu çalışmada İstanbul'un Suriyelilere yoğun olarak ev sahipliği yapan Başakşehir ilçesinin çoğunlukla yoksul insanların yaşadığı, sosyoekonomik düzeyi düşük Güvercintepe Mahallesi'nde ve sosyoekonomik düzeyi nispeten yüksek ve daha çok sitelerden oluşan Başakşehir Mahallesi'nde Suriyeliler ve yerel sakinler ile yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Suriyelilerin topluma uyumu ve yerel halkın Suriyelileri kabulü, temas teorisi, bütünleşik tehdit teorisi ve grup tehdit teorisi ışığında birlikte yaşama modelleri çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In the seventh year of the Syrian Civil War, there are more than 3 million Syrians in our country and thus it has become an urgent issue how Syrians live together with the local community in Turkey. Because Syrians forced to flee their homes have brought their own cultures, languages, lifestyles, and values. In this study, semi-structured in-depth interviews with Syrians and local community were conducted in two neighborhoods of Başakşehir district of Istanbul where Syrians are densely populated: One is Güvercintepe neighborhood with low socio-economic level where mostly the poor live, and the other is Başakşehir neighborhood with relatively high socio-economic level, generally composed of housing estate. Integration between Syrians and local community has been analyzed within the framework of coexistence models in the light of contact theory, integrated threat theory and group threat theory.