Temporal lob epilepsili hastalarda difüzyon mrın lateralizasyondaki değeri, klinik ve EEG bulgularıyla korelasyonu
The value of difusion weighted magnetic resonance in lateralization in patients with temporal lobe epilepsy and the corelation of it with clinic and EEG findings
- Tez No: 224526
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TEMEL TOMBUL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Temporal lob epilepsisi parsiyel epilepsilerin en sık rastlanan tipidir. Hastaların yaklasık %20'si medikal tedaviye dirençli olup cerrahi tedavi gerekmektedir. Cerrahi tedavi ile nöbetler ya tamamen ortadan kalkmakta ya da nöbetlerin sıklık ve siddetinde önemli derecede azalma olmaktadır. Bu hastaların cerrahi öncesi degerlendirilmesinde, nöbet baslangıcının tetiklendigi ve patolojik bulguların görüldügü, epileptik beyin bölgesinin tespit edilmesi amaçlanmaktadır. Degerlendirmenin ana zeminini, nöbet semiyolojisi, MRG ve EEG olusturmaktadır. Skalp EEG'si ile epileptik odak saptanamadıgı durumlarda kortikal veya derin elektrotlar ya da sfenoidal, nasofarengeal gibi ek elektrotlar kullanılarak kayıt yapılması gerekmektedir. Son yıllarda invazif EEG yöntemlerinin morbiditesinden kaçınmak, zaman ve maliyetten kazanmak, daha çok hastaya cerrahi sansı tanımak için epileptik odak tespitinde noninvazif görüntüleme yöntemleri önem kazanmıstır. Bu yöntemler arasında SPECT, PET, fMRI, SSCOM, MRG, MRS, Diffüzyon MR sayılabilir. Çalısmamızda Difüzyon MR'ın lateralizasyona katkısı ve bilateral temporal lob anormalliginin tesbitinde Difüzyon MR'ın rolü arastırılmıstır. Çalısmaya Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Arastırma Hastanesi Nöroloji Poliklinigin'de temporal lob epilepsisi tanısı ile takip edilmekte olan hastalar alınmıs olup tanı; anamnez, klinik muayene bulguları, EEG, video EEG ve Kranial MR incelemelerine dayanılarak konuldu. 26 hastanın 14'ü kadın, 12'si erkekti ve yas ortalaması 29 idi. Kontrol grubu ise 5'i erkek, 15'i kadın olmak üzere toplam 20 kisiden olusuyordu ve yas ortalaması 29 idi. Her iki grupta ortalama difüzyon degerleri, koronal planda hipokampustan elde edilerek karsılastırıldı. Hastalarda, EEG ile %84'ünde fokal EEG anormalligi, Kranial MRI'da %23'ünde hipokampal skleroz veya atrofi, Difüzyon MR'la ise %73'ünde hipokampal bölge anormalligi saptanmıstır. EEG lateralizasyonu zemininde belirlenen ipsilateral hipokampal ADC degerleri, kontrlateral taraf ve kontrol grubunun aynı taraf ADC degerlerinden anlamlı derecede daha yüksekti (p0,05). Epileptik odakla uyumlu olarak, Difüzyon MR'la hastaların %55'inde dogru lateralizasyon saptanmıstır. Kranial MR'da bu oran %10 olarak bulundu. Ayrıca Kranial MR'da bilateral hipokampal anormallik görülmezken, Difüzyon MR'la hastaların %19'unda bilateral degisiklikler tesbit ettik. Sonuç olarak, Difüzyon MR'ın temporal lob epilepsili hastaların nöbet lateralizasyonu asamasında, Konvansiyonel MR'ın yetersiz oldugu ve epilepsi cerrahisi sonucunu etkileyebilecek bitemporal anormallik gibi durumların tesbitinde etkin bir yöntem oldugu sonucuna ulasılmıstır. Bununla birlikte, daha çok sayıda hastanın katıldıgı, ek elektrot veya invazif elektrofizyolojik kayıtların kullanıldıgı ve postoperatif cerrahi materyalin sonuçlarıyla karsılastırmaların yapıldıgı çalısmalarla, eldeki verilerin degerlendirilmesi daha saglıklı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Temporal lobe epilepsy (TLE) is the most common type of partial epilepsies. Approximately, %20 of patients are resistant to medical treatment therefore they need surgical treatment. Seizures either stops completely or their frequency and intensity decreases considerably after surgical treatment. When these patients were evaluated in the pre-surgical period, it was found that the seizure onset was prompted and pathological findings were present. We aimed at determining epileptic area of the brain. The ground for evaluation was based on seizure semiology, MRG and EEG. In cases when epileptic focus could not be determined by Scalp EEG, cortical and deep electrodes or additional electrodes such as sphenoidal and nasopharyngeal electrodes should be used in order to record. Recently, noninvasive monitoring methods proved to be important in determining the epileptic focus in order to avoid the morbidity of invasive EEG methods in order to save time and money and to give surgical opportunity to more patients. Among these methods we can count SPECT, PET, fMRI, SISCOM, MRG, MR Spectroscopy and Difusion MR. In our study we examined contribution of Diffusion MR to the lateralization and the role of Diffusion MR in determining bilateral lobe abnormality. In our study, we selected patients with TLE who were diagnosed in University of Yüzüncü Yıl Medical Faculty Research Hospital Neurology Outpatient Clinic based on history, clinic examination findings, EEG, video EEG and Cranial MR studies. We selected 26 patients (14 female, 12 male- mean age 29 years). 20 healthy people served as controls (5 male, 15 female- mean age 29 years). In both groups ADC (Apparent Diffusion Coefficient) values which were obtained from hippocampus in coronal plane were compared. We determined focal EEG abnormality in %84 of patients by EEG, hippocampal sclerosis or atrophy in %23 of patients by Cranial MRI and hippocampal zone abnormality in %73 of patients by Diffusion MR. Ipsilateral hippocampal ADC values which were determined in the basis of EEG lateralization were considerably higher than the contralateral side values and the same side values of controls (p0,05). In accordance with epileptic focus, correct lateralization was achieved in %55 of patients by Diffusion MR and %10 of patients by Cranial MR. Moreover, we could not find hippocampal abnormality in Cranial MR but determined bilateral changes in %19 of patients by Diffusion MR. It is concluded that Diffusion MR is an effective method in seizure lateralization in patients with temporal lobe epilepsy and in determining such abnormalities as bitemporal abnormality which can affect the result of epileptic surgery. However, it will be more rational to evaluate the obtained data with studies in which more patients will participate additional electrodes and invasive electrophysiologic records are used and comparisous are made with the results of postoperative surgical material.