The spatial analysis and ideal evaluation for the school locations in Hilla city using gis to make the best decision
Hilla şehri için okul konumlarının belirlenmesinde en uygun kararın verebilmesi amacıyla CBS yardımıyla ideal değerlendirme ve coğrafi analizler
- Tez No: 495902
- Danışmanlar: Assoc. Prof. HADİ HAKAN MARAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Bilgisayar Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
Eğitim hizmetleri, bir şehirdeki yaşama ve yaşayanlara önemli etkileri nedeniyle, hayati toplum faaliyetleridir. Bu hizmetler şehrin sosyal ve kültürel gelişimine dayalı temellerin göstergeleridir ve bir toplumun eğitim seviyesinin iyileştirilmesi, mevcut ilke ve standartlara göre okulların doğru konum ve dağılım optimizasyonunun uygun bir şekilde yapılmasına dayanmaktadır. Bu nedene dayanarak, bu tezin amacı Hilla şehrindeki eğitim hizmetlerinin konumsal dağılımının analiz edilmesi ve bu dağılım içerisindeki akışın tanımlanması ve planlama standartlarına göre bu işlemlerin nasıl yapılabileceğini gösterebilmek amacıyla bir çalışmanın yürütülmesidir. Bu çalışma aynı zamanda, Hilla şehri içerisindeki okulların dağılımlarının belirgin bir strateji ile yapılmamış olduğunu, konumlarının seçiminde Irak'ta kabul edilmiş kriterlerin göz ardı edilerek, sadece boş alanların ve mevcut imkânların dikkate alındığını göstermektedir. Buna ilave olarak, konumsal planlama ve nüfus yoğunluğuna dayalı iyi bir okul dağılımı düşünülmemiş ve konumsal planlama yapılmamıştır. Bu servisin planlanmasını optimize etmek için CBS teknolojisi gerekmektedir. En uygun çözümün bulunabilmesi ve daha iyi kararların verilebilmesi amacıyla, eğitim hizmetlerinin organizasyonu için CBS teknolojisi kullanılmaktadır. Şehrin her bölgesinde tüm vatandaşların faydası için homojen dağılımın sağlanması için de CBS teknolojisinden yararlanılmaktadır. Bu işlemler, çalışma kapsamında geliştirilen Okul Yerleri için Konumsal Analizler (OYKA) uygulaması ile gerçekleştirilmiştir. OYKA'nın arayüzleri, Visual Studio 2013 kullanılarak, Visual C# programlama diliyle hazırlanmıştır. OYKA uygulamasında, CBS konumsal analiz işlemleri için ArcObjects kütüphanesi kullanılmış, konumsal veritabanı ArcCatalog v 10.3.1 uygulaması ile standartlara uygun şekilde hazırlanmıştır. Konumsal veritabanının oluşturulmasında kullanılan mevcut veriler Babil Eğitim Direktörlüğü ve diğer resmi kurumlar (Hilla Belediyesi, Babil İstatistik Direktörlüğü vb.) tarafından sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Educational services are vital community facilities due to their significant impact on the life of a city and community; these represent the foundation on which the cultural and social development of the city are based, and improvements to the educational level of a community depend on appropriate attention being paid to the optimization of the spatial distribution and the correct locations of schools, in terms of the existing bases and standards. The aim of this thesis is therefore to carry out a study and analysis of the efficient spatial distribution of educational services within the city of Hilla, to determine the flaws in this distribution, and to identify how to address these on the basis of planning standards. This study also shows that the distribution of schools within the city of Hilla does not include a clear strategy for the spatial planning of those schools, and that the selection of their locations has depended on the presence of vacant spaces and the available possibilities, regardless of whether these match locations based on the accepted criteria in Iraq. Furthermore, there is a lack of spatial planning and well thought-out distribution for schools in terms of population size. In order to optimize the planning of this service, the use of GIS technology is required. This technology is used for the organization of these services, to find the most suitable solutions and to make better decisions. GIS technology is used to achieve a homogeneous distribution of services for the benefit of all citizens in all sectors of society. This work was carried out using the Spatial Analysis for School Locations (SASL) application. The interfaces of the SASL application are designed using Visual Studio 2013, and the processing code is implemented in the Visual C# programming language, using the tools and methods of spatial analysis in GIS with assistance from the ArcObjects library, and relying on a geo-spatial database built using the ArcCatalog v 10.3.1 application to handle and analyse spatial data and to assess the locations of schools, according to a set of standards. The available data was provided by the Directorate of Education of Babylon and other government departments (including the Municipality of Hilla and the Directorate of Statistics in Babylon), for the design of the geographic database.