Pricing and remanufacturing decisions with speculators and strategic consumers
Spekülatörler ve stratejik müşteriler ile fiyatlandırma ve yeniden imalat kararları
- Tez No: 495904
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GONCA YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
İki periyotluk bir satış çevreni boyunca tek bir ürün tipi için spekülatörler ve stratejik tüketicilerin bulunduğu bir piyasada fiyatlandırma ve yeniden imalat kararları çalışılmıştır. Tekelci bir üretici, ilk periyotta sabit miktarda ürün üretir. Satılan ürünlerin bir kısmı birinci periyodun sonunda iade edilir ve üretici ve/veya spekülatörler tarafından toplanır. İade edilen ürünler yeniden üretilir ve ardından ikinci periyotta, ilk periyottan kalan yeni ürünlerle birlikte satışa sunulur. Matematiksel modeller, üreticinin beklenen toplam kârını ençoklamak için farklı müşterilerin davranış biçimlerini hesaba katmaktadır. Matematiksel modellerin çözümü, belirli bir müşteri davranışının en iyi olduğunu göstermektedir. Özel olarak, üretici, yeni ve yeniden üretilen tüm ürünler için sabit fiyatlandırma politikası kullanmalı ve fiyatı stratejik müşterilerin verebileceği maksimum miktar olarak belirlemelidir. Bu, müşterileri herhangi bir ürün satın almak için ikinci periyoda kadar beklemek zorunda bırakacak ve böylece üretici için maksimum kazancı sağlayacaktır. Ayrıca, üretici yeniden üretim yaptığında daha çok kâr etmektedir. Duyarlılık analizi, kârın en çok stratejik müşterilerin sayısına duyarlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
We investigate pricing and remanufacturing decisions with speculators and strategic consumers for a single type of a product over a two-period sales horizon. A monopolist manufacturer produces a fixed quantity in the first period. Some of the sold products are returned at the end of the first period, which are collected by the manufacturer and/or speculators. Returned products are remanufactured, and then sold in the second period, along with any new products remaining from the first period. Mathematical models take into account the behavioral patterns of different types of customers to maximize the manufacturer's expected total profit. Solution to the mathematical models show that one particular customer behavior is optimal. Specifically, the manufacturer should use a fixed-pricing policy for all products –new and remanufactured alike– and set the price at the maximum level that strategic customers are willing to buy. This will force customers to wait for the second period to buy any products, and hence, will yield the maximum profit for the manufacturer. Additionally, the manufacturer is better off remanufacturing. The sensitivity analysis has shown that the profit is most sensitive to the number of strategic customers.