Diz osteoartriti olan bireylere uygulanan akupres'in ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesine etkisi
The effect of acupressure on pain, physical function and quality of life in individuals with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 495973
  2. Yazar: TUĞBA AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RABİYE ÇIRPAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR TEKİNSOY KARTIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Nüfusun yaşlanması ve yaşam süresinin uzamasıyla birlikte görülme sıklığı artan osteoartritte (OA) en sık görülen semptom ağrıdır. Ağrı, bireylerin fonksiyonel durum ve yaşam kalitesini olumsuz etkilemektedir. Bu çalışma, diz OA'lı bireylere 4 hafta boyunca haftada 2 seans olmak üzere toplam 8 seans uygulanan akupresin ağrı, fonksiyonel durum ve yaşam kalitesi üzerine etkisini belirlemek amacıyla ön test-son test kontrol gruplu deneysel çalışma olarak yapılmıştır. Çalışma 45 akupres, 45 kontrol grubu olmak üzere toplam 90 hasta ile yürütülmüştür. Çalışmada etik kurul onayı, kurum izni ve bireylerden bilgilendirilmiş gönüllü onam alınmıştır. Çalışmada veriler, hasta tanıtım formu, Visual Analog Skala (VAS), WOMAC Osteoartrit İndeksi, SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde ki-kare, bağımsız örneklerde t testi, eşleştirilmiş örneklem t testi, tekrarlı ölçümlerde varyans analizi, pearson korelasyon analizi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Pain is the most common symptom of osteoarthritis which increases with the aging of the population and the prolonged life span. Pain also negatively affects the functional status and quality of life of individuals. This study was conducted as experimantal study with pre-post test design and control group to determine the effect of acupressure on pain, functional status and quality of life in totally 8 sessions, 2 sessions per week for 4 weeks in individuals with knee osteoarthritis. The study was conducted with a total of 90 patients, 45 acupres and 45 control groups. In the study, approval of ethics committee, permission of the institution and voluntary consent informed from the individuals were taken. In the study, data were collected using patient identification form, Visual Analog Scale (VAS), WOMAC Osteoarthritis Index, SF-36 Quality of Life Scale. In evaluating the data; chi-square, t test in independent samples, paired sample t test, repeated measures; variance analysis, pearson correlation analysis were used.