Osteoartritli bireylerde aromaterapi masajının diz ağrısı ve fonksiyonel duruma etkisi
The effect of aromatherapy massage on knee pain and functional status in subjects with osteoarthritis
  1. Tez No: 445471
  2. Yazar: DİLEK ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ KUTLUTÜRKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Araştırma, osteoartriti olan bireylere uygulanan aromaterapi masajının diz ağrısı ve fonksiyonel durumuna etkisini değerlendirmek amacıyla non-randomize girişimsel olarak yapılmıştır. Araştırma, 31.08.2015-31.12.2015 tarihleri arasında Bozok Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon, Ortopedi polikliniklerine başvuran ve osteoartrit tanısı alan bireylerde yapılmıştır. Araştırmaya aromaterapi masaj grubunda 33, klasik masaj grubunda 30 ve kontrol grubunda 32 olmak üzere 95 kişi alınmıştır. Araştırmanın verileri; birey tanıtım formu, Görsel Kıyaslama Ölçeği (GKÖ) ve The Western Ontario and McMaster Üniversitesi (WOMAC) Osteoartrit İndeksi ile toplanmıştır. Aromaterapi grubuna, 50 ml tatlı badem yağı, 50 ml kayısı çekirdeği yağı içerisinde; 2ml lavanta, 2ml okaliptus, 1 ml zencefil yağı kullanılmıştır. Klasik masaj grubuna, zeytinyağı uygulanmıştır. Kontrol grubuna ise, herhangi bir girişim yapılmamıştır. Aromaterapi masajı, klasik masaj ve kontrol gruplarında bireylerin izlem haftalarına göre değerlendirilmesinde ise; tekrarlı ölçümlerde anova kullanılmıştır. İleri analizinde ise bonfferroni testinden yararlanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan bireylerin, başlangıç GKÖ ve WOMAC puan özelliklerine göre gruplar arasındaki fark istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulunmuştur (p>0,05).
Özet (Çeviri)
This non-randomized intervention study was conducted to evaluate the effect of aromatherapy massage on knee pain and functional status in subjects with osteoarthritis. The study was carried on the patients diagnosed with osteoarthitis and applied to Physiotherapy and Rehabilitation and Orthopedia Outpatient Clinics of Research and Application Hospital at Bozok University. Totally 95 patients were recruited to the study of whom 33 patients were in the aromatherapy massage group, 30 patients were in the classic massage group and 32 patients in the control group. The data of the study were collected with Patient Descriptive Form, Visual Analogue Scale (VAS), The Western Ontario and McMaster University (WOMAC) Osteoarthritis Index. 50 ml sweet almond oil and 50 ml apricot kernel oil were mixed with 2 ml lavender oil, 2 ml eucalyptus oil and 1 ml ginger oil and used for the aromatherapy group. Olive oil was applied to the classic massage group. No intervention was done to the control group. Repeated measures ANOVA was used fort he analysis of assessment according to follow-up weeks of the aromatherapy, classic massage and control groups. For further analysis Bonferroni test was used. It has been found that the groups did not significantly differ in terms of baseline mean VAS and WOMAC scores (p>0,05).