Türkiye'de üniversitelerde verilen topluma hizmet uygulamaları dersi ve sosyal sorumluluk derslerinin işlenişinin gençlerin katılımı yönünden incelenmesi
The analysis of community- services learning and social responsibility courses at universities of Turkey from the perspective of youth participation
- Tez No: 495988
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ ALPER AKYÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Projeler ve Sivil Toplum Kuruluşları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Üniversitelerde verilen Topluma Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk dersleri kapsamında öğrenciler, sivil toplum kuruluşları ve çeşitli kurumlarla iletişime geçerek projeler geliştirmekte ve gönüllü faaliyetlerde bulunmaktadır. Söz konusu dersler, öğrencilerin demokratik, katılımcı, aktif yurttaşlar olmaları hedeflenerek müfredata konulmuştur. Bu çalışmada, söz konusu derslerin işlenişi üniversite öğrencisi gençlerin katılımı yönünden incelenmekte ve incelemede dersi veren öğretim elemanlarının dersi nasıl yapılandırdığına bakılmaktadır. Çalışma kapsamında İstanbul'da bulunan dokuz üniversiteden Topluma Hizmet Uygulamaları ve Sosyal Sorumluluk derslerini veren on öğretim elemanı ile yüz yüze, yarı yapılandırılmış görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, öğretim elemanlarının ders içinde ve ders aracılığı gerçekleşen gönüllü çalışmalarda öğrencilerin katılımını esas alıp almadığı incelenmiştir. Görüşme yapılan öğretim elemanlarından toplanan verilere göre, dersler ve ders aracılığı ile yürütülen gönüllü faaliyetlerin ağırlıklı olarak öğrencilerin katılımını teşvik edici nitelikte olmadığıdır. Diğer taraftan öğretim elemanlarının önemli bir bölümünün sivil toplum alanında yapılan çalışmalara dair bilgi ve deneyim eksikliği, öğrencilerin yaptığı gönüllülük çalışmalarının da yaygın olarak bilinen yardım odaklı faaliyetlere yönlendirmesine neden olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of Community Services Learning and Social Responsibility courses taught at universities, students get in touch with non-governmental organizations and various other organizations and are engaged in voluntary activities. These courses in question have been included in curricula to achieve the aim of raising democratic, participating and active citizens. In this study, the way the courses are taught is examined from the perspective of university students' participation and how lecturers develop the content of the course. Within the scope of the study, face-to-face and semi-structured interviews were conducted with ten instructors teaching the Community Services Learning and Social Responsibility Course at nine universities in Istanbul. The study investigates whether the lecturers took the participation of students in class and in voluntary work taking place through the course as the basis. According to the information gathered from the interviewed lecturers, the classes and the voluntary activities carried out through the classes do not encourage the participation of students. On the other hand, it has been determined that a considerable part of teaching staff lacks knowledge and experience in the field of civil society work, therefore steering the voluntary work carried out by students generally towards help-oriented activities.