Two languages one truth: Sufism, psychoanalysis and the truth about the psyche
İki dil bir gerçek: Tasavvuf, psikanaliz ve psişe hakkındaki gerçekler
  1. Tez No: 495989
  2. Yazar: SEBAHATTİN KURTAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT SOMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel İncelemeler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Psikanaliz ve tasavvufun yolları insan ruhunda (psyche) kesişir. İnsan ruhunun işleyişini anlamak ve ruhta ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı yeni yaklaşımlar geliştirmek her ikisinin de hedefleri arasındadır. Bu çalışmada incelenmek üzere Mesnevi-yi Ma'nevi'den üç özel hikaye seçildi. Bu hikayeler insan ruhunun unsurları ile büyük sûfi Mevlana Celaleddin Rumi Hz.'nin bunlara ilişkin tahlillerini içermektedir. Bu üç hikayenin altında yatan gerçekler herbirinde ayrı bir psikanaliz okulu tercih edilerek psikanalitik dile aktarıldı. Yine bu üç hikayenın sınırları dahilinde Mevlevi anlamda tasavvuf ve psikanalizin insan ruhunu incelemede birbirinin yerine geçebilecek söylemler olduğu sonucuna varıldı. Aralarındaki fark psikanalizin hastalıklarla uğraşması, tasavvufun ise insan ruhunun ötesine geçmeyi gaye edinmesidir. Neticede tasavvuf gibi benötesini gaye edinen modellerin ve psikanalizin ilgi nesnesinin insan batınınaki ruhsal yapı olduğu ve bu disiplinlerin bu yapıyı konu edinmiş ayrı diller olduğu çıkarımı yapıldı. Bu sebeple psikanaliz ve tasavvuf ve benzeri modeller işbirliğine giderek insan ruhunu daha iyi anlayabilir, ruhta ortaya çıkabilecek olumsuzluklara karşı yeni tedaviler arayabilir ve yeni yaklaşımlar geliştirebilirler.
Özet (Çeviri)
The fields of psychoanalysis and Sufism intersect in the human psyche. Understanding the mechanisms of the psyche and developing approaches to deal with its complications are among the aims of the both fields. Three particular stories from the opus Mathnawi-yi Ma'nawi have been selected to study in this work. These include elements concerning the human psyche and the analyses made by the grand Sufi Mawlana Jalaladdin Rumi. Because the human psyche is where Sufism and psychoanalysis intersect, the phenomena behind these three stories have been formulated in psychoanalytic language, each employing the terms of different schools of psychoanalysis. Within the boundaries of these three stories it has been deduced that Sufism, restricted to the Mawlawi sense, and psychoanalysis are alternative discursive agents in the study of the psyche. What differentiates them is the fact that psychoanalysis deals with pathology whereas Sufism deals with the transpersonal side of the psyche. As a result, it has been concluded that psychoanalysis and transpersonal models like Sufism and others are different languages, with the intrapsychic structure as their object; they should therefore collaborate to develop new approaches for a better understanding of the human psyche and to investigate new ways of treatment for its complications.