Bir performans sanatçısının filme yaklaşımı: Otoetnografik yöntemle film incelemeleri
A performance artist's approach to films: Film reviews by autoethnographic method
  1. Tez No: 495991
  2. Yazar: LEYLA TOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bir Performans Sanatçısının Filme Yaklaşımı adlı bu yüksek lisans çalışmasının konusu performans sanatçısının, biçimsel ve içeriksel açıdan filmlere yaklaşımının otoetnografik yöntemle incelenmesidir. Bu doğrultuda bu tez film ve performans sanatlarının kesiştiği ve ayrıştığı noktalara da odaklanmaktadır. Bunu takiben bu iki sanat disiplininin doğasında bulunan disiplinlerarasılık yaklaşımının performans sanatçısının üretim sürecine ve bu süreçteki öznel değişimine olan etkisini araştırılmıştır. Söz konusu olan bu süreç ve bu süreçte sanat ürünün belirlenmesi, performansı otoetnografi aracılığıyla inceleme ihtiyacı doğurmuştur, çünkü hem performans sanatında hem de otoetnografide önemli olan sürecin kendisidir. Dolayısıyla sanat üretim sürecinin sanatçının değişimini kapsadığı görülmektedir. Bu nedenle bu çalışmada bu sürecin incelenmesi için otoetnografik yöntem tercih edilmiştir. Çalışmanın akışını geliştirmesi açısından bölümler görsellerle de desteklenmiştir. Bu yöntemin seçilmesiyle sanatçının kendisi ve sanatsal üretimleriyle içinde biçimlendiği toplumsal ve kültürel yapı arasında kurduğu bağ ele alınmıştır. Bu noktadan yola çıkarak sanata konu edilen toplulukların sorunsal durumlarını ele almanın, aslında sanatçının kendi sorunsal sürecini irdelemek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This master thesis titled as A Performance Artist's Approach to Films deals with a performance artist's approach to movies with regard to the form and content of the films by using the autoetnographic method. Focusing on the points where cinema and performance arts coincide and diverge, the thesis explores how the interdisciplinary approach of those art disciplines influences the creative process of the performance artist and how it has an impact on the subjectivity of the artist. This process as well as the determination of art work in this process generate the need of analysing the performance through the autoetnography, since what is significant in both performance and autoenography is the process itself. Accordingly, it is clear that the creative process involves the artist's conversion. That is the reason why autoetnographic method has been used for analysing this process and certain images have been attached in this thesis. Through this method the thesis also explores the interaction the artist establishes between her/his works and the social and cultural framework which has an impact on her/him. As a consequence of this study it is highlighted that the discussion of the problems of communities represented in the arts is in fact an exploration of the artist's problematic process itself.