Halal food issue in European media coverage
Avrupa medyasında helal gıda meselesi
  1. Tez No: 495996
  2. Yazar: HATİCE NUR ATMACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGE ONURSAL BEŞGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Journalism, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışma Avrupa'daki helal gıda tartışmalarını ve bu tartışmaların ana akım medyada nasıl yansıtıldığını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Günümüzde helal gıda konusu, özellikle dini kesim yöntemlerinden dolayı, hayvan hakları savunucuları ve aşırı sağ grupları rahatsız eden en tartışmalı konular arasında yer almaktadır. Helal, İslami yaşam tarzı ile sadece gıda konusunda değil aynı zamanda kozmetik, finans ve giyim tarzı gibi pek çok konuda doğrudan ilişkili olduğundan, Müslüman kimliğinin ifade edilmesinde çok önemli bir unsurdur. Buna paralel olarak, İslam ile terörizm arasında kurulan suç ve suçluya benzetilen yüzeysel ilişki, Müslüman yaşam tarzına yönelik hoşgörüsüzlüğü artırmış, hatta İslami yemek kültürü olan helal, geleneksel mutfaklara karşı kültürel bir tehdit olarak algılanmaya başlanmıştır. Bu bağlamda, siyasetçiler gibi kamuya ve hedef kitlelere doğrudan ulaşabilen medyanın, bu süreçte Müslüman azınlığı suçlu olarak etiketleme konusunda çok önemli rolü bulunmaktadır. Dolayısıyla bu çalışmada, bölgede ve bulundukları ülkelerde ana akım olarak değerlendirilen gazeteler seçilmiş, bu gazetelerin helal gıda meselesini sektörel mi bilimsel/teknik mi yoksa sosyo-politik/kültürel açıdan mı yansıttığı sorusu sorulmuştur. Araştırma bulgularına göre, seçilen haberlerin çoğunluğu helal gıda meselesini sosyo-politik/kültürel açıdan ele almış ve taraflı bir şekilde helal kesim metotlarının acımasızlığına dikkat çekerek helal kesimin legal düzenlemelerle yasaklanması gerektiğine vurgu yapılmıştır. Bu nedenle, seçilen haberlerdeki gözlemlere göre, helal gıda meselesi hayvan hakları ve inanç özgürlüğü tartışmaları arasında çözümsüz kalmış durumdadır. Nihayetinde, helal gıda tartışmaları gerek ekonomik gerek sosyal açıdan birbiriyle doğrudan bağlantılıdır ve her bir faktör hesaba katılarak değerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
This research intends to analyze halal food debates in the European region and illustrate mainstream media coverage of the discussion. The halal food issue has recently been a controversial topic due to slaughtering method. Slaughter without stunning has been embraced Muslims and Jewish communities for centuries ago, however, nowadays it has been found as cruel and unacceptable by animal rights advocates. In addition to animal rights defenders, far right politicians have targeted Islamic slaughtering method to be banned all across the Europe which is considered as discrimination and intolerance towards Muslims. Since halal is associated with the Islamic lifestyle in terms of nutrition, cosmetics, finances and clothing, it's become an essential component of expressing one's Muslim identity. Furthermore, the superficial correlation between Islam and terrorism, crime and the label of“folk devil”have led to increased intolerance toward the Muslim lifestyle. As such, Muslims have been stigmatized as a cultural threat to the European way of life, including in issues related to traditional cuisine. The media has also been of key importance in labeling Muslims as folk devils, which can directly affect the public and politicians. Therefore, mainstream newspapers were selected to demonstrate whether the media address the halal food issue from a perspective based on marketing and science or from a perspective rooted in politics. According to this study's findings, the majority of news contains socio-political content that assesses halal slaughter as cruel and argues that the method should be banned by European states. Hence, the halal food issue has become intertwined with concerns about animal rights and freedom of belief, which can be observed in the selected news. The halal food debates are ultimately interconnected with one another and form a trilemma that consists of aspects related to markets, scientific evaluations and politics. Each of these aspects should be included in assessments of the topic in order to produce a better solution.