Akıllı şehirler
Smart cities
- Tez No: 496002
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA KESER BERBER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Kamu Yönetimi, Science and Technology, Public Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilişim ve Teknoloji Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Akıllı şehirler, kentlerde yaşayan insanların teknolojinin yardımıyla yaşam kalitesini yükselten ve şehir yaşamının olumsuzluklarını en aza indiren uygulamaların hayata geçirildiği yaşam alanlarıdır. Enerjinin verimli kullanılma-sından vatandaşın sağlığının ya da eğitiminin akıllandırılmasına kadar hayatın her alanında çözümler sunmaktadır. Bunun yanında şehir insanının refahını yükselten birçok yeniliğin insana ve doğaya olan etkileri iyi incelenmeli varsa zararlar ortadan kaldırılmalıdır. Günlük yaşamı kolaylaştırırken insanlar arası etkileşimi azaltıcı uygulamalardan çok sosyalleşmeyi arttıran yeniliklere ağırlık verilmelidir. Bu çalışmada akıllı şehir kavramı, uygulama alanları ve dünyadaki akıllı şehirler ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Smart cities are places for; rising the life quality of the people who lives in town and reduces the negativities of the town life. It is also helps ; energy efficiency, public health, public education and every kind of subject for life. In the other hand, increasing the welfare of the town people with smart cities may cause some negative consequences. Effect to humans and animals of the smart life must be analyzed very well and if there is any negative situation for them it must be eliminated. Also facilitating the daily life must increase the communication between people and get them more social instead of decrease communication between people. This summary contains of subjects such as; smart city, scope of application and smart cities in the world.