Does democratization lead to higher gender inclusiveness? an analysis of internal political party democracy and gender indicies in Turkey
Demokratikleşme daha fazla cinsiyet katılımı sağlar mı? Türkiye'de siyasi parti içi demokrasi ve cinsiyet katılımı göstergelerinin tahlili
- Tez No: 496015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YELDA YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Kadınların politikadaki rolü dünya üzerinde hep düşük seviyelerde kalmıştır. Kadınların politikada bulunamayışı üzerine yapılan sorguların dışında, araştırmacıların söz konusu problemin temelini politik partileri inceleyerek anlamaya çalışması yeni bir eğilimdir. Bu araştırma kadınların politika içerisindeki temsilini ve bunun siyasi partilerle olan ilişkisini konu eden araştırmalar noktasında oluşan boşluğu doldurmayı amaçlamaktadır. Bu tez 3 boyutlu bir analiz kullanmaktadır; özerklik, dahil olma ve cinsiyet katılımı. İlk 2 gösterge Goran Cular (2004) tarafından geliştirilmiştir fakat araştırmacı tarafından bir ileri noktaya taşınmıştır. Sonda yer almakta olan gösterge, cinsiyet katılımı, araştırmanın amacına uygun olması amacı ile araştırmacı Cular'ın çalışmasına ek olarak geliştirilmiştir. Bu çalışma parti tüzüklerinin ve programlarının incelenmesi ve parti üyeleriyle yapılan görüşmeler sonucunda 3 farklı ana kategori altında şekillenmiştir. Parti içi demokrasi ve cinsiyet katılımı, birbirleri arasında meydana gelen çakışmaları 4 Türk siyasi partiyi inceleyerek ortaya koyar. Söz konusu partiler; Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP)'dir. Bu 2 gösterge arasındaki bağlantı, parti içi demokrasinin artışıyla cinsiyet katılımının doğru orantılı olduğunu savunur. Fakat araştırmanın ortaya koyduğu üzere Türk siyasi yapısında ikisi arasında bir bağlantı gözlenmemiştir. Bu sonuç, Türk politik sistemi içerisindeki yasama, yürütme ve yargı ayrımının eksikliğinden kaynaklanıyor olabilir. Ayrıca bu eksiklik partilerin vaatlerini uygulamaktan ziyade teorik düzeyde bırakmalarına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Throughout the world, women's inclusion in politics has remained at very low levels. Despite many inquiries into the absence of women, it is only a recent trend that researchers have begun examining political parties as potential roots of the problem. This research aims to fill a gap in research concerning women's representation within politics and its connection to political parties. The thesis uses a three-dimensional analysis; Autonomy, Inclusion and Gender Inclusion. The former two indicators were first developed by Goran Cular (2004) but have been further developed by the researcher. The latter, gender inclusion dimension, has been developed by the researcher as an extension of Cular's original work, in order to best suit this study. Through the examination of political party by-laws, programs and through the conducting of interviews, this research collected data for the three main categories. The analysis of intra-party democracy and gender inclusion indicators seeks to determine the correlation between them within four Turkish political parties; the Justice and Development Party (AKP), the People's Republican Party (CHP), the People's Democratic Party (HDP) and the Nationalist Movement Party (MHP). The research argues that with increased democracy within parties, there can be an expected increase in gender inclusion within a given party. The study has found, however, that within the Turkish context there is no correlation between increased intra-party democracy and gender inclusion. This may be the result of the lack of checks and balances within the political system, which allows for parties to promote promises theoretically, yet ignore their practice.