The relationship between multinational companies, state owned enterprises and state capitalism: The case of China
Çin örneğinde çok uluslu şirketler,devlete ait işletmeler ve devlet kapitalizmi arasındaki ilişki
- Tez No: 496016
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ TUĞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Uluslararası İlişkiler, İşletme, Economics, International Relations, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ekonomi Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Neoliberal politikalar son yüzyılda tüm dünyayı etkisi altına aldı. Her toplumun içinde pek çok sektör kar ve zarar dengeleri içinde radikal bir değişim sürecinden geçmek zorunda kaldı. Bu bağlamda çok uluslu şirketlerin artan etkisi ulus devletlerle ilişkilerinde kendi rollerini bulmaları açısından belirleyici oldu.Bu çalışma ulus devletlerden devlet hakimiyetinde olan şirketlere ve kurumlara geçen sermayenin değişimini Çin örneğinde incelemektedir. Çok uluslu sermaye küresel arenada global bir aktör haline geldikten sonra özel kuruluşlar ve şirketler ön plana çıkmıştır. Çok uluslu şirketler bünyesinde en önemli ekonomik ve siyasi güçleri barındıran Doğu Asya bölgesine yönelmişlerdir. 1970'lerden 2000'lere kadar Dünya, Amerika Birleşik Devletleri ve onun rakipleri olan SSCB ve Çin'le yaşadığı sürekli yükselen güç mücadelesine tanıklık etti. Çok uluslu şirketler, Çin devletinin hakimiyetinde olan kuruluşlar ve bu bağlamda Çin'in rolü bu çalışmada Neo Gramsci ci analizlerle değerlendirilecektir çünkü hegemony, tarihsel blok, atama ve pasif devrim gibi kavramların üzerinde durulmadan uluslararası ekonomi politiği anlamamız oldukça zordur.Bu projede güç mücadelesinin ayrıntılı akademik açıklamalarını ancak Robert Cox ve Stephen Gill gibi Neo Gramscici uzmanların yaklaşımlarıyla açıklayabileceğimiz vurgulanmaktadır. Neo Gramscici yaklaşımın bir diğer adı da ulus-ötesi tarihsel materyalizmdir ve bu analiz devlet kontrolünde olan şirketler ve kurumlar(SOE), çok uluslu şirketler ve devlet kapitalizmi arasındaki ilişki hakkında bize çok detaylı inceleme olanakları sunmaktadır. Bu bağlamda projenin temel hedefi aslında iki stratejik noktayı belirlemektedir.Birincisi uluslararası arenada meşru global bir gücün ve liderliğin yokluğu söz konusudur. Çin teknoloji ve kaynak sıkıntısını çözebilirse büyüyen ekonomisinin avantajlarını kullanarak bu boşluğu doldurabilir. İkincisi, pazarın genişlemesi yeni oluşan güç dengeleri içinde küresel bir değişime sebebiyet vermiştir.Bu değişim küresel kaynakların ulus devletlerden devlet kontrolünde olan şirketlere ve kurumlara geçmesine sebebiyet vermiştir. İşte bu durum belli sınırlar içinde tanımlayabildiğimiz küresel blokların tamamının gelişen süreçte daha az kazanmasının yolunu açarken çok uluslu sermaye ve onu kısmen kontrol etmeyi başaranlar egemen güç haline gelmişlerdir.Bu süreç beraberinde küresel krizi getirirken pek çok taraf içinde fırsatları ve çeşitli felaketleri yaratmaktadır.
Özet (Çeviri)
The rise of neoliberal policies in the last century have influenced the whole world, sectors of society in the balance of supply and demand dynamics have been completely changed. The increasing effects of the transnational companies in this context have discovered its role in relation to the nation states. This thesis has focused on the change that caused the transfer of multi-national capital from nation states to the state owned enterprises in the case of China. Private actors have came to the forefront when the transnational capital become the global power in the international arena. In the case of China, multinational corporations have changed their directions to the East Asia which includes some of the world's most significant and various political economies. From 1970's to the 2000's the world witnessed the increasing power struggle between the United States and its rivals China and USSR. The relation between multi-national capital, Chinese state owned enterprises and state capitalism in China will be discovered through depth journal exercises; articles, academic books and graphs. Without understanding the concepts of hegemony, historic bloc, cooptation and the passive revolution it is very difficult to analyze and grasp the international political economy. The study claims we can only find the detail explanations of power struggle in the theory of Gramsci and Neo Gramscians such as Robert Cox and Stephen Gill. Neo Gramscian approach will only be used to explain the relationship between state owned enterprises, multi-national companies and state capitalism in China as it figures out the transnational historical materialism which is a method to understand the three elements. In that case the main objective of this thesis is to underline two points. First one is there is a lack of leadership and legitimated global power in the international arena and Chinese state owned enterprises may fill this space if it has sufficient technology and resources. Second the continuing expansion of markets caused the global shift in power structure and transfer of global resources from nation states to the state owned enterprises. These points out a situation where all power blocs can achieve less but the actor that benefits profit most is the transnational capital itself. This process brings global chaos as it creates both the several opportunities and the disasters as well.