Urban ageing and the right to the city: Experiences of elderly in Kadiköy
Kentsel yaşlanma ve kent hakkı: Kadıköy'deki yaşlıların deneyimleri
  1. Tez No: 496014
  2. Yazar: MERVE TUNÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KENAN ÇAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu tez, yaşlıların kentsel alanlardaki deneyimlerine odaklanarak, kent hakkı bağlamında yaşlıların sosyal ve kentsel yaşamla olan ilişkilerini katılımcılık ve sosyal içerme açısından ele almaktadır. Bununla beraber, ilçe belediyesi olan Kadıköy Belediyesi'nin yaşlılara yönelik hizmetleri ve kentsel alanın mevcut koşulları ele alınarak, fiziksel mekân ve sosyal yaşam açısından yerel yönetimin sunduğu imkânlarla yaşlıların deneyimleri irdelenmiştir. Tez kapsamında yürütülen araştırmanın verileri İstanbul'un Kadıköy ilçesinde ikamet eden 70 yaş ve üzeri katılımcılarla yapılan görüşmelere dayanmaktadır. Tez kapsamında yaşlıların kentle olan ilişkisi üç temel sorunsal etrafında ele alınmaktadır. İlk olarak yaşlıların yaşlılık ve yaşlılara dair algılarının sosyal yaşama katılım ve yaşçılık ile olan ilişkisi tartışılmış, daha sonra kent mekânının fiziksel koşullarının yaşam kalitesi, erişilebilirlik ve hareketlilik açısından yaşlılar üzerindeki etkisi ele alınmıştır. Üçüncü olarak yerel yönetim hizmetlerinin yaşlıların içinde yaşadıkları mahalle ve toplulukla olan ilişkilerini nasıl şekillendirdiği irdelenmiştir. Buna bağlı olarak, yaşlıların kent hakkı bağlamında yaşadıkları semti kendi ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda değiştirme imkânları, yerel yönetimle olan ilişkilerine odaklanılarak tartışılmıştır. Yaşlıların kent hakkını araçsallaştırma ve kentin sosyal katılım imkânlarından yararlanma durumunun, sosyo-ekonomik sınıf, cinsiyet ve mekânın fiziksel koşulları gibi temel sorunsallar etrafında şekillendiği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to focus on older people's experiences at urban areas, and presents older people's relation to social and urban life in terms of participation and social inclusion in the framework of right to the city. In addition, it tackles the social policy and services for elderly provided by the local municipality in Kadıköy, and examine the relationship between elderly and the opportunities offered by the local government with regard to physical space and social life. The data of the study is based on in-depth interviews with participants from Kadıköy who are age 70 and older. The relation between elderly and urban is structured around three issues in the thesis. First, it discusses older people's perception on ageing and elderly and its relation to social participation and age discrimination; secondly, it focuses on physical environment's impact on older people's quality of life, accessibility and mobility. Lastly, it argues how the local government services shape and structure older people's relation to their neighborhood and community. Therefore older people's relationship with the local governments is discussed with regard to right to the city which coincides with one's right to transform the city according to their needs and demands. The study suggests that socio-economic class, gender and physical conditions of the space became prominent issues for older people to instrumentalize their right to the city and benefit from the social participation opportunities offered by the city.