Traces of subjectile in Art Brut
Subjektil' in Art Brut' daki izleri
- Tez No: 496041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL CİHANGİR İSTEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Güzel Sanatlar, Philosophy, Fine Arts
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Görsel İletişim Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Tasarımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu araştırma, Art Brut' un ana yönlerini ve öne çıkan örneklerini ele alarak Subjektil' in algısal izlerini takip etmek üzerine kurulmuştur. Maksat, Jacques Derrida' nın düşünce tekniklerini ve Antonin Artaud' nun yaşamı boyu ürettiği işleri de ele alarak Subjektil kavramını araştırmaktır. Amacım, obje ve subje bağlantısını, arka ve ön plan ilişkisini, temsil edilebilirlik/temsiliyet sorunsalını, Subjektil' in dışa vurumcu ve kendini belli eden tavrı dahilinde, Art Brut' un bağımsız sanatsal ve kavramsal özelliklerini de göz önünde bulundurarak inceleyebilmektir. Bugüne bugün, Art Brut doğası gereği, kurumsallaşma ve kurumsallaştırma karşıtı bir yapı sergilediği ve katı, kritik düşünce biçimlerine zıt bir tabiata sahip olduğu için, Subjektil' in ihtimamlı dokusunun ve alışılmadık huylarının izini sürebilmek üzere, elverişli bir ortam hazırlar. Bu çalışma sonucunda varılmak istenen nokta, kısıtlandırılmış akademik perspektiflerin ve alışkanlıkların seyrini değiştirebilecek ölçüde dışına çıkabilmek; dolayısıyla bu doğrultu dahilinde düşünmeye sevk edecek ve aynı zamanda da kişisel eserler için de katkı sağlayabilecek, algısal sanat pratikleri ve referansları üretebilmektir.
Özet (Çeviri)
This research is based upon the inquiry of perceptual traces of ''Subjectile'' that is aimed to be followed through the main aspects of ''Art Brut'' and preliminary examples of the kind. The concern is to examine the notion of Subjectile by interpreting the thinking methodologies of Jacques Derrida and life time works of Antonin Artaud. I plan to investigate the connection between the object and the subject, the question of representability and the background/foreground relationship; regarding to Subjectile' s expressive credentials and independent demeanors of Art Brut. Since Art Brut has the nature of being in contrast with the institutionalization and the rigid critical thinking margins; it inherently opens a suitable field for us to trace down Subjectile' s rigorous patterns and exceptional features. Eventually, the outcome of this study is aimed to be switching habits of such restricted academic perspectives and defining a perceptive praxis for contemplative and individual art references.