Sanat tarihsel veriler ışığında Ardahan'ın Sulakyurt yerleşimi
Sulakyurt settlement of Ardahan in the light of art historical data
- Tez No: 944539
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSAF BOZOĞLU BAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Tarih, Art History, History
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ardahan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 233
Özet
Bu çalışmanın ana teması, Ardahan ilinin Sulakyurt yerleşimidir. Sarzep ya da Nikolayevka ismiyle de bilinen yerleşim, sahip olduğu kültür varlıklarıyla Ardahan'daki önemli yerleşim yerleri arasında yer almaktadır. Ancak bugüne değin ilgili yerleşimi konu olan öznel bir çalışma yürütülmemiştir. Bu nedenle çalışma kapsamında“Sanat Tarihsel Veriler Işığında Ardahan'ın Sulakyurt Yerleşimi”başlığı altında, yerleşimdeki bütün kültürel dokuyu kapsayan, bütüncül çalışma oluşturulmasına karar verilmiştir. Çalışma sırasında öncellikli olarak yerleşimde bulunan kültür varlıkları tespit edilmeye çalışılmıştır. Bu bağlamda önce literatür taraması yapılmış ve ayrıca köy halkının bilgisine başvurulmuştur. Elde edilen verilerin sayesinde yer ve materyal tespiti yapılmıştır. Ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünden alınan izin doğrultusunda saha incelemeleri gerçekleştirilmiştir. Saha çalışmaları sırasında Eski Çağ'dan günümüze değin uzanan pek çok kültür varlığı ele alınıp irdelenmiş, elde edilen bulgular sayesinde ilgili kültür varlıkları arasında bir bağlantı olup olmadığı sorgulanmıştır. Ayrıca tespit edilen kültürel varlıklarının yakın çevredeki benzerleriyle de karşılaştırılma yapılarak aradaki benzer ve farklı yönler aktarılmaya çalışılmıştır. Sonuç olarak elde edilen bulgular ilgili yerleşim yerinde, ilk yerleşim izlerinin Tunç Çağ'a değin uzandığını ve yerleşimdeki iskanın Orta Çağ ve sonrasında da devam ettiğini göstermektedir. Özellikle Rus işgali ve Cumhuriyet dönemine ait kültür varlıkları ise yakın tarih aralıklarında yerleşimin hem Malakan hem de Türk kültürüne ev sahipliği yaptığını ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The main theme of this study is the settlement of Sulakyurt in Ardahan province. The settlement, also known as Sarzep or Nikolayevka, is among the important settlements in Ardahan with its cultural assets. However, no subjective study on the settlement has been conducted to date. For this reason, within the scope of the study, it was decided to create a holistic study under the title of“Sulakyurt Settlement of Ardahan in the Light of Art Historical Data”, covering the entire cultural texture in the settlement. During the study, first of all, the cultural assets in the settlement were tried to be identified. In this context, a literature review was conducted and the information of the village people was also consulted. Thanks to the data obtained, location and material were identified. Then, field investigations were carried out in line with the permission obtained from the General Directorate of Cultural Heritage and Museums of the Ministry of Culture and Tourism. During the field studies, many cultural assets dating from the Ancient Age to the present day were examined and analyzed, and it was questioned whether there was a connection between the relevant cultural assets thanks to the findings obtained. In addition, the similarities and differences between the cultural assets identified were tried to be conveyed by making comparisons with their counterparts in the immediate vicinity. As a result, the findings show that the first traces of settlement in the settlement date back to the Bronze Age and that the settlement continued to be inhabited in the Middle Ages and beyond. In particular, the cultural assets belonging to the Russian occupation and the Republican period reveal that the settlement was home to both Malakan and Turkish cultures in recent historical intervals.