Harun Farocki sinemasında Avangart belgeselin izleri
Traces of Avant-garde documentary in Harun Farocki cinema
  1. Tez No: 952240
  2. Yazar: NERGİS KOBAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN TAĞ KALAFATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Sinemanın doğuşundan itibaren gerçekliği kayıt altına alma işlevi ile öne çıkan belgesel sinema, zaman içerisinde çeşitli düşünsel ve estetik dönüşümler geçirerek farklı anlatım biçimlerine evrilmiştir. Özellikle 20. yüzyılda etkili olan avangart sanat hareketleri neticesinde geleneksel belgesel anlayışının sınırları bulanıklaştırılmış; biçimsel deneysellik, politik eleştiri ve temsil süreçlerine ilişkin sorgulayıcı yaklaşımların bulunduğu anlatılar ortaya çıkmıştır. Bu süreçte gelişen avangart belgesel, geleneksel belgeselin nesnel ve öğretici yaklaşımına karşı öznel, deneysel ve eleştirel bir dil geliştirerek seyircinin gerçeklik algısını yeniden inşa eden bir tavır sergilemiştir. Avangart belgeselin öncü isimlerinden Harun Farocki, bu dönüşüm içerisinde deneysel teknikleri ve eleştirel yaklaşımı ile öne çıkmaktadır. Çalışmada Farocki'nin seçilen filmleri avangart belgeselin temel özelliklerinden olan biçimsel deneysellik, politik eleştiri ve gerçekliğin yeniden inşası gibi unsurlar bağlamında ele alınmış, yönetmenin belgesellerindeki avangart yaklaşımların nasıl şekillendiği incelenmiştir. Nitel yöntemlerin benimsendiği çalışmada, doküman analizi kullanılarak filmler biçimsel ve içeriksel açılardan analiz edilmiştir. Bu kapsamda edinilen bilgiler ışığında, Farocki'nin filmlerinin avangart belgesel sinemaya katkıları ortaya koyularak, alan literatürüne katkı sağlanması hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Since its inception, documentary cinema has stood out for its function of recording reality. Over time, it has undergone various intellectual and aesthetic transformations, evolving into diverse narrative forms. Particularly under the influence of avant-garde art movements in the 20th century, the boundaries of traditional documentary practices have been blurred, giving rise to narratives characterized by formal experimentation, political criticism, and critical approaches to processes of representation. In this context, the avant-garde documentary has developed a subjective, experimental, and critical language that challenges the objective and didactic approach of conventional documentaries and reconstructs the audience's perception of reality. One of the leading figures of avant-garde documentary, Harun Farocki, stands out in this transformation with his experimental techniques and critical perspective. This study examines selected films by Farocki within the framework of key features of avant-garde documentary such as formal experimentation, political critique, and the reconstruction of reality. Employing qualitative methods, the study uses document analysis to evaluate the films in terms of both form and content. Based on the findings obtained, the study aims to reveal Farocki's contributions to avant-garde documentary cinema and contribute to the existing literature in the field.