Children, monster and mothers (Where The Wild Things are and Beasts of The Southern Wild)
Çocuklar, canavarlar ve anneler
- Tez No: 496050
- Danışmanlar: PROF. FERİDE ÇİÇEKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sahne ve Görüntü Sanatları, Psychology, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinema Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu tezin ana amacı Where the Wild Things Are (Spike Jonze, 2009) and Beasts of the Southern Wild (Benh Zeitlin, 2012) filmlerinin çocuk kahramanları, canavarları ve anne figürleri arasındaki ilişkinin analizini gerçekleştirmektir. Bu karakterler ve figürler arasındaki ilişki Robin Wood'un (1979) 'öteki' kavramı ve Julia Kristeva'nın (1982) abject kavramı çerçevesinde ele alınacaktır. Film okumalarında kullanılan psikanalitik yaklaşım baskılama ile benliğin şekillendirilmesi ve abject ile anneden ayrılma süreçlerine odaklanır.
Özet (Çeviri)
Main purpose of this thesis is to conduct an analysis of the relationship between the child protagonists, monster and mother figures in Where the Wild Things Are (Spike Jonze, 2009) and Beasts of the Southern Wild (Benh Zeitlin, 2012). The relationships between these figures are examined through Robin Wood's ideas on the 'other' (1979) and Julia Kristeva's theory of abject (1982). The psychoanalytical approach in the text consists of formation of the other through repression and formation of the self and separation from the mother through abjection.